ČU-CHAJ. Čínska štátna spoločnosť Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) založila s ruskou firmou United Aircraft Corporation (UAC) spoločný podnik, ktorý bude vyvíjať prúdové dopravné lietadlo.
Mimoriadne komplikovaný projekt
Stroj so širokým trupom bude konkurovať podobným lietadlám západných výrobcov Airbus a Boeing, ktorí tomuto trhu už roky dominujú. Na aerosalóne v čínskom meste Ču-chaj to oznámili predstavitelia oboch firiem.
Tie už na aerosalóne predstavili plánovaný model lietadla, ktoré by malo mať v základnej verzii 280 sedadiel a dolet až 12-tisíc kilometrov. Firmy ale k plánom poskytli len málo technických podrobností a nespresnili ani to, ako plánujú vývoj financovať. Projekt je podľa analytikov veľmi ambiciózny a pravdepodobne si vyžiada značné náklady.
Rusko aj Čína už teraz vyvíjajú menšie lietadlá s úzkym trupom, ktorými chcú tiež konkurovať Boeingu a Airbusu.
"Lietadlo so širokým trupom je mimoriadne komplikovaným produktom, ktorého vývoj vyžaduje značnú kvalifikáciu," povedal podľa agentúry Reuters jeden z predstaviteľov spoločnosti COMAC. Dodal, že spoločný podnik bude sídliť v Šanghaji a prevádzku začne ešte v tomto roku.

Skôr desaťročia, ako roky
O plánoch na vývoj tryskového lietadla so širokým trupom firmy prvýkrát informovali v roku 2014. Väčšinu podrobností udržiavali v tajnosti, uviedli však, že prvý let plánujú na rok 2022.
Prvé lietadlá by potom zákazníci mali obdržať v roku 2025. Dosiahnutie týchto cieľov však analytici považujú za nepravdepodobné, vývoj tryskového lietadla so širokým trupom totiž podľa nich zaberie skôr desaťročia než roky.
V spoločnom podniku bude každá strana vlastniť polovičný podiel. Analytici však predpokladajú, že Čína bude mať na tento projekt väčší vplyv než Rusko.