BRATISLAVA. Ekonomická dôvera v eurozóne sa v štvrtom štvrťroku zlepšila, ale medzi jednotlivými členskými štátmi sú zreteľné rozdiely.
Index dôvery v eurozóne, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, v štvrtom kvartáli stúpol na úroveň 116,8 bodu z hodnoty 111,6 bodu v predošlom štvrťroku. Inštitút Ifo o tom informoval vo štvrtok vo vyhlásení, ktoré poskytol agentúre SITA.
Hodnotenie terajšej situácie sa nezmenilo a zlepšenie celkovej nálady bolo úplne výsledkom pozitívnych očakávaní.
Hodnotenie výhľadu ekonomiky na najbližších šesť mesiacov sa zlepšilo takmer vo všetkých krajinách, dokonca aj v Grécku, naznačuje tak oživenie hospodárstva.
Iba experti vo Francúzsku, Lotyšsku a Portugalsku sú naďalej skeptickí v otázke budúceho ekonomického vývoja. Najpozitívnejšie ekonomickú situáciu naďalej hodnotia experti v Nemecku.
Zlepšilo sa aj hodnotenie na Slovensku, v Slovinsku, Belgicku, Estónsku a v Holandsku. Naopak hodnotenie terajšej ekonomickej situácie sa zhoršilo v Rakúsku, Luxembursku, Lotyšsku a Litve. Hodnotenie ekonomickej situácie sa naďalej zhoršovalo vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku.
Výhľad ekonomického rastu eurozóny na obdobie najbližších troch až piatich rokov sa nezmenil a očakáva sa medziročné tempo posilňovania hospodárstva na úrovni 1,7 percenta. Experti predpokladajú, že inflácia v eurozóne za tento rok bude na úrovni 0,7 percenta.
Posilnilo sa však strednodobé inflačné očakávanie a predpokladá sa, že do roku 2021 bude inflácia vo výške 1,9 percenta. Predtým sa očakávalo, že inflácia do roku 2021 bude na úrovni 1,8 percenta.