BRATISLAVA. Trh v súčasnosti zaplavujú lacné hypotéky a v najbližšom čase budú finanční agenti obiehať klientov poisťovní s novými poistkami.
Dôvodom je nový odvod, ktorý budú musieť poisťovne platiť a ktorý predraží poistky.
Diskusie o tom, koľko zarábajú finanční sprostredkovatelia na jednej zmluve, neutíchajú, ľudia majú často pocit, že sa na nich snažia agenti len priživiť a predávajú im zbytočné produkty, úvery či poistky, ktoré sú výhodné pre agentov a nie pre klientov.
Takúto povesť majú finanční agenti už dlho, hoci zákon presne hovorí, kto môže dávať finančné rady a kto ho za to platí. Aké provízie dostávajú sprostredkovatelia?
Mali by sme im závidieť?

Lepší dostanú viac
Napríklad čitateľka Eva si v septembri vybavovala úver 107,7 tisíca cez hypotekárneho špecialistu. Mala naňho veľmi dobré odporúčania, pripravil jej kompletný prehľad úverov v jednotlivých bankách s úrokmi, ako aj s rôznymi vedľajšími podmienkami.
Prehľad si vzala domov a za dva dni sa rozhodla, ktorá banka jej bude najlepšie vyhovovať.
„Oznámila som mu to, začal pripravovať papiere, ale upozornil ma, či nechcem pre istotu podať žiadosť aj v inej banke. Nechcela som a stále som uvažovala, prečo mi to navrhol. O finančných agentoch som nič dobré nepočula,“ vraví.
Keď jej hypotéku schválili, agenta sa opýtala, akú províziu za to dostal od banky. Podľa zákona to má právo vedieť.