ČESKÉ BUDEJOVICE. Rezignácia dlhoročného riaditeľa českobudějovického pivovaru Budvar Jiřího Bočeka zo zdravotných dôvodov podľa ministra pôdohospodárstva Mariana Jurečku, do ktorého pôsobnosti pivovar patrí, neznamená koniec jeho rozvoja. Informuje o tom portál iDNES.cz.
Boček odišiel z pivovaru 1. novembra po 25 rokoch jeho vedenia.
Pivovar nestačí vybavovať objednávky. Preto minister uvažuje, že by sa výroba národného podniku mohla rozšíriť aj za hranice juhočeského krajského mesta, ba možno aj za hranice Českej republiky.
Štvrtý najväčší český pivovar, ktorý dosiahol vlani rekordný výsledok produkciou 1,6 milióna hektolitrov zlatého moku, sa dostal na hornú hranicu svojej kapacity. Minister povedal, že výroba prémiového ležiaka v niektorých dňoch ustupuje lacnejšiemu Pardálu.
Minister dal dozornej rade úlohu, aby vypracovala analýzu, ktorá má obsahovať možnosť nájdenia výrobných kapacít v Česku alebo v blízkom zahraničí. Tam by sa výroba Pardálu mohla presťahovať. "Pardál môžeme variť hocikde, ale budějovickú dvanástku môžeme variť len v Českých Budějoviciach," uviedol minister.
Značka Budweiser Budvar predstavuje 85 percent produkcie pivovaru, na Pardál pripadá zvyšok.
Teraz sa začala modernizácia a rozširovanie výroby v samotných Budějoviciach. Investíciou za 1,7 miliardy Kč (63,29 milióna eur) sa kapacita pivovaru do roku 2018 zvýši o 50 percent. Prírastok kapacity by mal predovšetkým uspokojiť dopyt po jeho pive najmä v Ázii a Afrike.
Pivovar vyváža do 76 krajín. Za české hranice smeruje viac ako polovica jeho produkcie.
Predaj štátneho podniku nehrozí, ubezpečil minister Jurečka. S myšlienkou jeho privatizácie alebo vstupu pivovaru na burzu sa naposledy pohrával minister financií Andrej Babiš.
Podľa neho prevádzkovanie pivovaru nepatrí medzi konkrétne úlohy, ktoré by mal zabezpečovať štát. Jurečka, ale aj premiér Bohuslav Sobotka či prezident Miloš Zeman, však privatizáciu Budvaru vždy ostro odmietli. Privatizácia "rodinného striebra" by navyše vyvolala aj veľkú nevôľu verejnosti.