LONDÝN. Bývalý hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing, ktorý je jedným zo zakladateľov eura, vyslovil veľké obavy o budúcnosť jednotnej európskej meny. V rozhovore pre BBC varoval pred pretrvávajúcimi nerovnosťami medzi členmi eurozóny, zápornými úrokovými sadzbami a politickými tlakmi na ECB.
Issing poukázal na slabosť ekonomík v Grécku, Portugalsku a Taliansku, ale aj na chýbajúcu stratégiu v prípade odchodu niektorej členskej krajiny z eurozóny. "Bolo chybou, že zmluvy sú koncipované tak, že keď ste raz členom, zostanete ním navždy," povedal pre BBC Issing.
Varoval tiež, že štáty, ktoré neplnia ekonomické a rozpočtové pravidlá eurozóny, môžu ostatní vydierať. Tvrdí, že súčasná politika nulových alebo záporných úrokových sadzieb ECB bráni ozdraveniu bánk a bude mať dramatické následky pre poisťovne a penzijné systémy.
Hlavným problémom eurozóny podľa neho zostávajú štrukturálne problémy. "Euro je stabilné a v oveľa lepšej kondícii, než sa čakalo, ale prial by som si, aby tom to isté mohol povedať o eurozóne," uviedol Issing.
Profesor Issing, ktorý je tiež bývalým poradcom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, začal o projekte euro pochybovať už pred rokmi a žiadal jeho reformu.
Domnieva sa, že niektoré štáty ešte neboli zrelé na jednotnú menovú politiku a jednu centrálnu banku. Grécko je podľa neho v permanentnej kríze a reformy v Portugalsku a Taliansku sa odkladajú alebo zruší.
Issing sa zatiaľ bráni analýze dopadu brexitu na eurozónu, ohľadom jeho dopadu na Londýn ako európskeho finančného centra má ale jasnejšie. Táto pozícia Londýna je podľa neho v ohrození. Londýnu sa vraj nepodarí udržať si rovnaké výhody a slobody mimo EÚ.