Priebežne aktualizujeme.
BRATISLAVA. Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách zasiahlo svetové trhy. Tie sa začali prepadávať už skoro ráno po prvých výsledkoch naznačujúcich jeho víťazstvo a pokračovali v poklese aj teraz po oficiálnom vyhlásení výsledkov.
Obchodníci totiž podľa prieskumov očakávali skôr víťazstvo Hillary Clintonovej.
Ázijské trhy, ktoré sa v stredu otvorili ako prvé, sa ocitli v chaose. Americký dôležitý Index S&P 500, ktorý podľa ČTK indikuje prepad akciových trhoch v Spojených štátoch, sa prepadol o 5,3 percenta. O niekoľko hodín znížil svoju stratu na približne 2 percentá.
Rovnako reagovali po otvorení o 9 ráno aj európske trhy, ktoré zaznamenali prepad. Hlavné indexy nemeckých a francúzskych akcií strácajú takmer tri percentá. Paneurópsky index Stoxx Europe 600 si odpisuje približne dve percentá, nemecký DAX si odpísal 2,9 percenta.
V USA sa hodnota indexu Dow Jones prechodne znížila o vyše 4 percentá.
Mexický pesos na 20 ročnom minime
Pohyb mien nastal po prvých výsledkoch z Floridy. Mexické peso sa prepadlo o viac ako 13 percent,na rekordných 20,75 pesos za dolár. To je podľa Financial Times najväčší prepad od krízy 1994. Peso začalo neskôr trochu rásť a v súčasnosti sa jeho prepad pohybuje na úrovni okolo 8 percent.
Mexická centrálna banka už oznámila, že pripravuje schôdzku s predstaviteľmi ministerstva financií.
Naopak, japonský jen posilnil voči doláru takmer o 4 percentá. Stúplo aj euro voči doláru, a to o 0,6 percenta na 1,1092 USD/EUR.
Americký dolár sa začal ale už dopoludnia zotavovať a okolo pol 12 takmer vyrovnal svoje straty z rána.
Clintonovú investori preferovali, pretože si od nej sľubovali stabilitu, zatiaľ čo Donald Trump by mohol na trhy priniesť neistotu a nepredvídateľnosť. Akcie začali investori predávať hneď na to, ako bolo jasné, že Trump sa ujíma vedenia.
Chaos sa dopoludnia prelieval po všetkých trhoch. Zmeny sa vážne dotýkajú napríklad aj ázijských trhov. Napríklad v Japonsku sú tak znepokojení vývojom na trhoch, že podľa Financial Times naplánovali schôdzu medzi ministerstvom financií a centrálnou Bank of Japan.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei sa prepadol o 5,4 percenta. Zaznamenal tak najprudší jednodenný prepad od júna, kedy sa burzy dostali pod tlak kvôli rozhodnutiu Británie opustiť Európsku úniu.
Indexy hongkonských akcií Hang Seng a juhokórejských KOSPI klesli o približne 3,5 percenta.
Menšie, zhruba dvojpercentné straty zaznamenali akcie v Austrálii. Podľa CNN sú finančné trhy na ceste k najhlbšiemu prepadu od roku 2011.
Padá aj ropa
Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri klesla o štyri percentá na 43,26 amerického dolára (39,19 eura) za barel (159 litrov). Popoludní svoje straty ale už zmazala a jej ceny sa vrátili v podstate k hodnote, ktoré mala ešte v utorok.
V skorších hodinách sa prepadla až na 43,07 dolára za barel, čo bola najnižšia hodnota od septembra.
Výrazný pokles zaznamenala aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári. Cena tejto ropy klesla o vyše tri percentá na 44,51 dolára za barel.
Zlato rastie
Cena zlata, ktoré je považované investormi za bezpečný prístav v čase neistoty, vzrástla v skorších ranných hodinách vyskočila až o päť percent na 1337,40 dolára za uncu. To bola najvyššia hodnota od 27. septembra.
Zároveň išlo o najvýraznejší rast v priebehu denného obchodovania od júnového britského referenda o odchode krajiny z Európskej únie. Po zverejnení výsledkov britského referenda 24. júna vyskočila cena zlata až o osem percent. V daný deň potom zlato uzatvorilo obchodovanie rastom o 4,8 percenta.
Neskôr sa jeho hodnota ale znížila a predávalo sa drahšie o 3,1 percenta na 1314,40 amerického dolára (1190,80 eura) za trojskú uncu (31,1 gramu).
Rastú tiež aj ceny striebra a platiny.

Rovnako investori nalievajú peniaze aj do dlhopisov. "Predovšetkým krátkodobé americké dlhopisy zaznamenali rast cien a ich výnosy tak poklesli na viac ako mesačné minimum," cituje web idnes.cz analytika Komerčnej banky Mareka Dřímala.