BRATISLAVA. Klára Bíróová si pred piatimi rokmi požičala v spoločnosti Home Credit 700 eur. Po dvoch mesiacoch prestala úver splácať.
Súd v Dunajskej Strede nevedel, ako rozhodnúť, pretože sa v prípade objavili niektoré nejasnosti.
V zmluve o úvere nebolo napísané presné RPMN, ktoré odráža náklady na úver, a Bíróová nepodpísala ani všeobecné podmienky. Podľa našich zákonov sú to také pochybenia, že by firme nemala platiť úroky ani poplatky, iba splatiť sumu, ktorú si požičala.
Súd však zapochyboval, či je to naozaj tak. Obrátil sa preto na Súdny dvor Európskej únie, aby mu sporné časti zákona vysvetlil.
Ukázalo sa, že slovenský zákon o spotrebiteľských úveroch ide ďaleko nad rámec európskej smernice, z ktorej by mal vychádzať.
Súdy by sa preto v budúcnosti mali riadiť tým, čo im napísal Súdny dvor a ministerstvo financií by malo zvážiť zmenu zákona, aby nevznikal chaos vo výklade našich zákonov.
Čo presne odpísali Slovensku z Luxemburgu a v čom by sa naše zákony mali zmeniť?

1. Zmluvy a sadzobníky
Prvé, čo luxemburský súd riešil, bolo, akú formu musia mať zmluvy o úvere a ďalšie dokumenty, ktoré by mal človek pri uzatváraní zmluvy vidieť. Či musia byť na papieri, na inom nosiči a či ich klient musí podpísať.
Napríklad Bíróová podpísala zmluvu o úvere, ktorá obsahovala formulku, že jej súčasťou sú aj všeobecné podmienky. Tie však osobitne nepodpísala.
Čo vravia naše zákony: Slovenský zákon hovorí, že zmluva o spotrebiteľskom úvere musí mať písomnú formu a človek ju môže dostať na papieri alebo inom nosiči, napríklad na CD.
Zároveň vraví, že v zmluve musí byť napísané prakticky všetko – od adresy veriteľa, dlžníka, výšky splátok, podmienok splácania, RPMN, reklamácií až po poistenia. Všetko tiež musí byť podpísané.
Finančné inštitúcie však zmluvy zvyčajne delia na viac častí, k nim priložia sadzobníky, úverové podmienky či ďalšie listiny s rôznymi názvami. Šikovní právnici to vedia využiť a ak dokážu, že zmluva nemala predpísanú formu, bola rozkúskovaná, človek nemusí zaplatiť úroky, len istinu.
Čo robia zle: Európsky súd povedal, že „zmluva nemusí byť nevyhnutne vyhotovená ako jediný dokument“, ale ak sa skladá z viacerých častí, všetky musí človek dostať písomne a musia na seba odkazovať. Jeho výklad sa odlišuje od našej právnej úpravy a nahráva finančníkom.
„Európsky súd vlastne povedal, že môže existovať viac dokumentov s informáciami o úvere, ale musia na seba odkazovať. Rozhodnutie vítame,“ zareagovala Zuzana Bienvenu, hovorkyňa spoločnosti Home Credit.

2. Bez úrokov a poplatkov
Európsky súd sa zaoberal aj tým, kedy človek nemusí zaplatiť úroky a poplatky, na ktorých sa s finančnou inštitúciou dohodol.