BRATISLAVA. Rozpočtové ciele na najbližšie tri roky by mohli ohroziť viaceré riziká. Deficit verejných financií by tak v roku 2017 z plánovaných 1,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) mohol vzrásť na 1,6 % HDP, ak by sa viaceré z nich naplnili.
Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) v analýze návrhu rozpočtu verejnej správy. Na najbližšej schôdzi o ňom bude rokovať parlament.
Rizík je viacej
Medzi negatívne riziká na príjmovej strane patrí rozpočtovaná výška dividend z SPP vzhľadom na nadhodnotenie ich rozpočtovanej výšky v minulých rokoch. Za ďalšie považujú analytici absenciu implementácie metodiky aktualizácie príjmov Enviromentálneho fondu z predaja emisných povoleniek.
"Negatívnym rizikom na výdavkovej strane je nízky rozpočtovaný objem kompenzácií medzispotreby a investícií, pričom tieto výdavky môžu aj pri zohľadnení vytvorených rezerv presiahnuť rozpočtovanú úroveň spolu až o 0,42 % HDP," priblížili analytici NBS.
Ďalej za riziko považujú aj výrazne nižší 1,3-% rast výdavkov verejného zdravotného poistenia v budúcom roku, keď v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa pohyboval na úrovni okolo 4 %.
"Opatrenia v oblasti revízie výdavkov v zdravotníctve by mali priniesť v budúcom roku úsporu výdavkov verejného zdravotného poistenia vo výške 143 miliónov eur," vyčíslili analytici NBS. Zefektívniť by sa mali náklady na lieky a zdravotnícky materiál.
"Vzhľadom na to, že väčšina opatrení je v štádiu prípravy, existuje neistota v ich účinnej implementácii. Navyše rozpočet predpokladá, že dôjde len k internej reštrukturalizácii výdavkov zdravotných poisťovní bez úspor na výdavkoch na zdravotnú starostlivosť, preto predpokladaný pokles výdavkov poistenia považujeme za rizikový," objasnili analytici.
Aké sú pozitíva rozpočtu?
Pri rozpočte však našli aj pozitívne riziká. Jedným z nich sú dividendy SEPS, kde boli plány spoločnosti týkajúce sa dividend v minulosti konzervatívne.
"Pozitívne riziko na strane príjmov sa týka aj neistoty v makroekonomickom vývoji. Za predpokladu, že by sa v roku 2017 naplnila posledná makroekonomická predikcia NBS, tak by bolo možné v daňových a odvodových príjmoch zlepšiť ich plnenie o 0,26 % HDP," predpokladajú analytici NBS.
Pozitívom na výdavkovej strane je aj nižšia úroveň spolufinancovania, čo v skutočnosti predstavuje odklad týchto výdavkov na neskoršie obdobie vzhľadom na očakávanú akceleráciu absorpcie eurofondov v budúcnosti.
NBS tiež uviedla, že podporuje iniciatívu Hodnota za peniaze, ktorá môže prispieť k hospodárnejšiemu vynakladaniu verejných prostriedkov.
"Úspešná realizácia je ale podmienená pretavením záverov analýz do rozpočtového procesu, ako aj praktickou implementáciou riešení. Keďže iniciatíva nemá zatiaľ oporu v legislatíve, uplatnenie jej záverov od praxe zostáva otázne," dodali analytici národnej banky.