BRATISLAVA, BRUSEL. Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi má nejasnú budúcnosť.
Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách sa zdá, že je k podpisu vzdialenejšia než pred rokom.
"Je absolútne nemožné povedať, čo znamená víťazstvo Donalda Trumpa pre transatlantickú dohodu,” povedala eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v deň, keď boli výsledky volieb už jasné.
Podľa eurokomisárky nové rokovania medzi Úniou a USA nie sú pravdepodobné. “Existuje silný dôvod domnievať sa, že v rokovaniach o dohode teraz nastane pauza a že dohoda pravdepodobne nebude jednou z hlavných priorít novej americkej administratívy,” uviedla eurokomisárka.
Nemecko si, naopak myslí, že dohoda, o ktorú sa pokúšajú krajiny už viac ako dva roky, nie je mŕtva. Povedal to krátko po zverejnení výsledkov volieb hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.
Chcú viac transparentnosti
Nateraz nie je jasné, či rokovania o TTIP (Transpatlantické obchodné a investičné partnerstvo) budú pokračovať v momente, kde sa skončilo pred americkými voľbami, alebo začnú úplne odznova.
Koncom októbra sa totiž objavili informácie o tom, že Rakúsko a Luxembursko sú za to, aby sa rokovania o dohode začali od začiatku.
“Po voľbách budeme potrebovať nový štart o vytvorení zóny voľného obchodu s USA,” povedal pre nemecký denník Die Welt luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn.
Slová luxemburského ministra potvrdil aj rakúsky vicekancelár a minister hospodárstva Reinhold Mitterlehner. Obaja tvrdili, že nové rokovania musia byť transparentnejšie.
Dohoda o voľnom obchode je predmetom vyjednávaní už niekoľko rokov, pôvodne sa plánovalo, že ju Únia a Spojené štáty podpíšu do skončenia mandátu súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu, ktoré sa končí v januári budúceho roka.
Otázky vyvoláva najmä fakt, že novozvolený americký prezident už počas kampane opakovane útočil na medzinárodné dohody ako je aj TTIP.
Tvrdil, že takéto dohody pripravili v minulosti Američanov o pracovné miesta a ak by sa stal prezidentom, dohodu nepodpíše.
Svet bez prekážok
Dohoda medzi USA a Úniou by mala v budúcnosti odstrániť prekážky v obchodovaní medzi oboma stranami, cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť či nové príležitosti pre malé a stredné podniky.
Podpísaním dohody by sa napríklad v praxi znížili colné poplatky, pričom by si ľudia mohli vyberať zo širšej škály tovarov na trhu.
No dohoda má aj citlivé miesta, a to napríklad geneticky modifikované potraviny (tzv. GMO). Tie by sa mali podľa doterajších rokovaní dostávať na európsky trh vo väčšom množstve.
V krajinách ako Nemecko či Brusel sa za posledné dva roky konalo už niekoľko protestov proti dohode, pričom hlavným dôvodom boli práve GMO potraviny.
To, či sú GMO potraviny nebezpečné pre ľudský organizmus, zatiaľ nie je vedecky dokázané. Americké úrady však tvrdia, že „nie je dôvod obávať sa GMO“.