BRUSEL. Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že v súlade so svojou podporou pre poľnohospodársky sektor zváži odporúčania uvedené v správe Osobitnej skupiny pre poľnohospodárske trhy a prijme vhodné politické opatrenia.
Osobitná skupina pre poľnohospodárske trhy, ktorej predsedá bývalý holandský minister poľnohospodárstva a univerzitný profesor Cees Veerman, v pondelok, po desaťmesačnej práci, predložila eurokomisárovi pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Philovi Hoganovi správu o postavení poľnohospodárov v rámci potravinového reťazca.
Spravodlivá odmena
Komisia upozornila, že vytvorenie osobitnej skupiny zloženej z dvanástich nezávislých expertov odráža zvýšené obavy súvisiace s globálnym vývojom v potravinovom reťazci, a najmä s postavením výrobcu v tomto reťazci.
"Vzhľadom na ťažkosti v konkrétnych sektoroch sme konštatovali, že je potrebné úlohu poľnohospodárov v potravinovom reťazci posilniť, aby sa zaručilo, že za svoje produkty dostanú spravodlivú odmenu. Posilnenie vplyvu a postavenia poľnohospodárov je pre mňa jednou z hlavných priorít," uviedol Hogan v reakcii na prijatú správu. Tá je podľa jeho slov vítaným príspevkom k diskusii o tom, ako tento cieľ dosiahnuť.
Kolísanie cien
Pre obavy že poľnohospodári znášajú hlavnú záťaž kolísania cien a dlhotrvajúcich období nízkych cien, osobitná skupina dospela v správe k záveru, že politický rámec týkajúci sa dodávateľského reťazca "je možné a potrebné naďalej zlepšovať".
Experti vyzvali na zavedenie nových pravidiel na úrovni EÚ, ktoré by sa týkali niektorých nekalých obchodných praktík, ako aj vykonávania účinných režimov presadzovania predpisov v členských štátoch, napríklad s využitím rozhodcov.
K ďalším odporúčaniam patrí zvýšenie transparentnosti trhu, posilnenie spolupráce medzi poľnohospodármi, uľahčovanie prístupu poľnohospodárov k finančným prostriedkom a lepšie využívanie nástrojov na riadenie rizík.
Výskum a inovácie
Osobitná skupina pre poľnohospodárske trhy, ktorá bola ustanovená v januári 2016, sa zaoberala sériou otázok, ktoré budú základom pre diskusie o spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020, pričom poukázala na výzvy vyplývajúce z klimatickej zmeny, nedostatku vody a fosílnych zdrojov energie.
Skupina poukázala aj na to, aké dôležité je odmeňovať poľnohospodárov za poskytovanie verejných statkov a služieb a navrhla možnosť zavedenia prvkov politiky integrovaného riadenia rizík na úrovni EÚ.
V správe sa tiež zdôrazňuje význam výskumu a inovácií a prilákania mladých poľnohospodárov do tohto odvetvia.