BRATISLAVA. Malé pôžičky vo výške 500, 1000 alebo 1500 eur sa v nebankových spoločnostiach dostávajú na okraj záujmu.
Kým kedysi tvorili významnú časť všetkých požičaných peňazí, v súčasnosti je to menej ako pätina celého ich biznisu.
Dôvodov môže byť viacero, od prísnejších zákonov až po súčasné nízke úroky. Národná banka Slovenska si nemyslí, že by išlo o nezdravý jav.

Nechcú ich
Podiel malých pôžičiek do 1500 eur v nebankových spoločnostiach prudko klesá. Kým pred šiestimi rokmi tvorili 40 percent všetkých požičaných peňazí, v súčasnosti je to okolo 20 percent.
Na druhej strane sa zvyšuje podiel pôžičiek nad 6500 eur. V roku 2010 tvorili približne 30 percent všetkých úverov, teraz je ich polovica.
Veľké zmeny vidieť aj na splatnostiach. Pred šiestimi rokmi mali pôžičky do jedného roka až 20-percentný podiel, v súčasnosti je menej ako päťpercentný. A naopak, podiel viac ako päťročných pôžičiek sa zvýšil z 15 percent na približne 35 percent.
Vyššími pôžičkami a dlhšími splatnosťami sa nebankovky čoraz viac približujú bankám a tento trend by mal naďalej pokračovať.
Prekáža im zákon
Dôvodom, prečo sa menšie pôžičky posúvajú na okraj, je prísnejší zákon, priznávajú aj ľudia z Národnej banky Slovenska.
Od konca decembra platí, že nebankovky môžu požičiavať za maximálne dvojnásobnú cenu ako banky.

Pre nebankové spoločnosti, ktoré kedysi požičiavali aj s trojcifernou RPMN, ktorá vyjadruje celkové náklady, to znamená, že museli prehodnotiť svoje produkty, aby sa vošli do zákonného limitu.
„Tento úrokový strop už neumožňuje nebankovkám poskytovať toľko úverov do jedného roka. Pri krátkej splatnosti sa výrazne zvyšuje RPMN a ak by prekračovali limit, porušili by zákon,“ hovorí Vladimír Dvořáček, výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v Národnej banke Slovenska.
„Prísna regulácia tlačí na krátke a maloobjemové úvery a nebankovky ich nahrádzajú skôr úvermi vo väčších objemoch,“ pokračuje Dvořáček.
Zároveň si však nemyslí, že by išlo o nezdravý jav a že by sa niektorí ľudia k pôžičkám nevedeli dostať. Podľa neho môžu ísť do banky, kde však dôkladnejšie prelustrujú ich príjmovú situáciu, alebo si môžu požičať peniaze v nebankovke, ale s dlhšou splatnosťou.
„Treba dodať aj to, že niektorí ľudia by sa k úveru vôbec nemali dostať, keďže ho nedokážu splácať.“