BRATISLAVA. Polícia minula zásoby čítačiek čipových občianskych preukazov, ktoré sú nevyhnutné pri elektronickej komunikácii medzi úradmi a občanmi cez ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk.
Upozornil na to Denník N.
Čítačky polícia bezplatne rozdávala občanom pri vybavovaní občianskeho preukazu s čipom.
Pracovníci Klientskeho centra v Bratislave podľa denníka občanom oznámili, že už čítačkami nedisponujú a prinajmenšom do konca roka ani nebudú.

Kampaň ešte len začali
Nedostatok čítačiek občianskych preukazov s čipom môže spôsobiť štátu v nasledujúcich mesiacoch problémy.
Vláda totiž len nedávno začal masívnu reklamnú kampaň v televíziách aj v tlačených médiách, cez ktorú vyzýva štatutárov firiem, aby si nezabudli do konca roka vybaviť elektronický občiansky preukaz.
Akciové spoločnosti či eseročky majú mať od januára povinne aktivované elektronické schránky na doručovanie úradných listín, napríklad súdy takto budú doručovať rozhodnutia.
Ak si obchodné spoločnosti sami do konca roka e-schránky neaktivujú, od 1. januári im ich aktivuje Úrad vlády. Bez e-preukazu a čítačky sa však firma do e-schránky nebude vedieť dostať.

Presúvajú zásoby
Ministerstvo vnútra, ktoré e-preukazy a čítačky vydáva, tvrdí, že momentálne prebieha obstarávanie čítačiek.
Výpadky rieši „presunom zásob z menej navštevovaných pracovísk dokladov do vyťažených centier, ako je klientske centrum v Bratislave“.
Povinná aktivácia e-schránok sa týka všetkých právnických osôb okrem občianskych združení a odborových a neziskových organizácií.
Je prekvapujúce, že čítačky sa minuli až teraz. Ministerstvo vnútra totiž nakúpilo do zásoby len 100-tisíc čítačiek.
V septembri pritom ministerstvo informovalo, že čipový preukaz si aktivovalo 275-tisíc ľudí.
Policajti podľa pôvodných plánov z roku 2013 mali dávať čítačku každému, no v skutočnosti sa tak diať nemuselo.
Stotisíc čítačiek nakupovalo ministerstvo ešte v roku 2013 cez aukciu. Zákazku získala firma Atos s cenou 8,25 eura za čítačku, čo je pri 100-tisíc čítačkách 825-tisíc eur bez dane.
Cena bola výhodná, tento typ čítačky sa v tom čase predával za maloobchodnú cenu desať až dvadsať eur.
Štát zriadil viac ako 5,5 milióna e-schránok. Na spoločnosti, ktoré sú zapísané v obchodnom registri, pripadá viac ako štvrť milióna z nich.
Počet firiem, ktoré si už e-schránku aktivovalo pre doručovanie, je stále nízky – schránku majú aktívne len dve z desiatich firiem.