BRATISLAVA. Záujem o bezplatné cestovanie vlakom narástol aj v druhom roku svojho fungovania.
Za desať mesiacov tohto roka si totiž bezplatné lístky na vlak kúpilo 22 miliónov ľudí, čo predstavovalo nárast oproti minulému roku o približne 10 %.
V rozhovore pre denník SME odpovedal Érsek na otázku, či už má predbežné dáta, koľko budú vlaky zadarmo stáť tento rok štátny rozpočet slovami, že „presné čísla budú až budúci rok na jar, ale rozpočet ráta s približne rovnakou sumou ako v minulom roku.“

V lete redaktor denníka SME Marek Poracký informoval o tom, že zavedenie dotovaných vlakov sa predraží najmenej o dva milióny eur. Cena podľa ministerstva stúpla na 14 miliónov, pričom ministerstvo dopravy pôvodne odhadovalo, že štátnu kasu vyjde dotovanie cestovného pre vybrané skupiny ľudí na 12 miliónov eur.

Viac študentov, než dôchodcov
"V porovnaní s prvým rokom využívania bezplatnej prepravy Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) odviezla o 1,5 milióna viac žiakov a študentov a o 500.000 viac dôchodcov," vyčíslil hovorca spoločnosti Tomáš Kováč.
Celkovo štátny dopravca prepravil za desať mesiacov tohto roka 54,7 milióna ľudí, bezplatní cestujúci teda z toho predstavovali takmer 41 %.
Čo sa týka ľudí cestujúcich zadarmo, 69,4 % z nich, teda 15,4 milióna, tvorili žiaci, študenti a deti do 15 rokov. Zvyšných 30,6 %, čiže 6,8 milióna ľudí, tvorili dôchodcovia.
Pri cestovaní zadarmo je pritom podľa dopravcu najväčší záujem o trasy Bratislava - Trnava, Košice - Prešov a Kysucké Nové Mesto - Žilina.
21 ciest a 64 kilometrov
Dôchodcovia absolvujú najdlhšie vzdialenosti napríklad na trase Bratislava - Humenné. Študenti zase najčastejšie využívajú linky vo vzdialenosti 26 kilometrov (km), napríklad Bratislava - Senec.
V priemere jeden zaregistrovaný cestujúci na bezplatnú dopravu uskutoční približne 21 ciest a jedna cesta dosahuje dĺžku v priemere 64 km.
"Je to o 2 km menej ako v prvom roku realizácie bezplatnej prepravy," dodal Kováč. Platiaci cestujúci sa pritom prepravuje v priemere na vzdialenosť 39 km.
Možnosť cestovať zadarmo pre študentov a dôchodcov spustil štát od 17. novembra 2014. Podmienkou je zaregistrovanie sa do osobitného systému ZSSK a získanie preukazu na bezplatnú dopravu.
Doteraz sa takto zaregistrovalo 990.581 ľudí, z toho je detí, žiakov a študentov 470.499. Zahraničných občanov je registrovaných 31.456 ľudí, pričom najviac je z Českej republiky, a to 26.645.