SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Bývalá pracovníčka viní Lajčákovo ministerstvo z pochybných zákaziek

Lajčák povedal, že moje ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom, píše v blogu Zuzana Hlávková.

BRATISLAVA. Pri príprave podujatí na predsedníctvo Slovenska v Rade Európy sa šafárilo s verejnými zdrojmi a obchádzal sa zákon. A to všetko navyše s vedomím ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, tvrdí bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková.

Pofidérne sa podľa Hlávkovej prideľovala napríklad zákazka agentúre Evka, ktorá organizovala podujatie na prezentáciu loga nášho predsedníctva v Rade EÚ. Evka bola vybraná bez verejnej súťaže.

Na ministerstve Hlávková už nepracuje, výpoveď podala vo februári 2016. Jej tvrdenia zverejnila v blogu mimovládna organizácia Transparency International.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zahraničných vecí tvrdenia odmieta.

"Bývalá zamestnankyňa sa vyjadruje k veciam, o ktorých vzhľadom na svoje referentské zaradenie nemohla mať kompletnú vedomosť, nesúvisia s jej pracovnou náplňou a presahujú trvanie jej pracovného pomeru, keďže odišla v prvej fáze príprav," uviedol hovorca rezortu Peter Stano.

Tlak a zbytočné míňanie peňazí

Hlávková začala na ministerstve pracovať v júli 2015 ako odborníčka na kultúrnu prezentáciu na sekretariáte slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Tvrdí, že ju práca bavila, ale len dovtedy, kým sa na rezorte v úlohe mediálnej poradkyne neobjavila bývalá riaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková.

Ťapáková začala presadzovať veľkolepé podujatia. "Začal byť na nás vyvíjaný tlak meniť podobu pôvodných projektov na základe jej požiadaviek. Podujatia, ktoré boli pôvodne plánované ako skromnejšie a decentné, sa zrazu menili na veľkolepé udalosti omnoho komerčnejšieho charakteru," hovorí v blogu Hlávková.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dali ste Lajčákovi lepšiu ponuku ako Evka? Ak sa nepriznáte, na rezorte sa doklad nenájde Čítajte 

Také bolo aj podujatie na prezentáciu loga nášho predsedníctva. Naplánované bolo na február, teda na niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami. Podľa Hlávkovej boli proti takému podujatiu všetci na kultúrnom odbore. Pripadalo im to vraj ako zbytočné míňanie peňazí, keďže v zahraničí na predstavenie loga stačila obyčajná tlačová konferencia.

Ministerstvo priznáva, že pre nich pracovala Ťapáková ako externá poradkyňa, ale obvinenia odmieta. "Externá poradkyňa ministra Zuzana Ťapáková, ktorá poskytuje odborné poradenstvo v oblasti médií, nemá na ministerstve výkonné právomoci ani kompetencie zasahovať do rozhodovacích procesov. V súvislosti so zverejnenými obvineniami na jej adresu zvažuje právne kroky," konštatoval Stano.

To, že na prezentácií nášho loga spolupracovala, priznala aj Ťapáková ešte vo februári aj na svojom facebookom profile. Na ministerstve pracovala od 3. novembra 2015 do 2. novembra 2016, uviedlo v minulosti ministerstvo pre Plus 1 deň.

SkryťVypnúť reklamu

Podivný výber agentúry Evka

Celkovo ministerstvo za podujatie na prezentáciu loga podľa dostupných informácií minulo okolo 200-tisíc eur. Agentúre Evka, ktorá podujatie pripravovala, údajne zaplatilo 156-tisíc eur, okrem toho platilo za prenájom Slovenského národného divadla, ako aj za občerstvenie.

Podľa Hlávkovej sa konečná suma vyšplhala na približne 300-tisíc eur.

V sume 156-tisíc eur, ktoré dostala Evka, boli zarátané aj honoráre umelcom, tvrdilo koncom zimy ministerstvo denníku SME. Honoráre pre jednotlivých umelcov zverejniť už nechcelo.

Hlávková však v blogu uvádza, že ministerstvo verejnosť zavádzalo. "V priebehu príprav sa prišlo na to, že zmluvy s umelcami sa uzatvoria a ich honoráre sa vyplatia z ministerstva, nad rámec zmluvy podpísanej s agentúrou Evka. Typ zmlúv, ktoré MZV s umelcami podpísalo, nebol povinne zverejniteľný, preto ich existenciu mohlo ministerstvo zamlčať," píše Hlávková v blogu.

SkryťVypnúť reklamu

Evka dostala za podujatie peniaze aj od RTVS, ktorá jej zaplatila 5400 eur s DPH za "vysielanie podujatia". Zmluva bola na centrálnom registri zverejnená začiatkom marca, teda až po odvysielaní podujatia.

V minulosti Denník SME poukazoval aj na zvláštne okolnosti, za ktorých bola Evka vybraná. Ministerstvo zahraničných vecí napríklad tvrdí, že Evku vybralo z troch kandidátov, ale ich mená doteraz nepovedalo.

Denník SME cez infozákon žiadal ministerstvo o všetky dokumenty, ktoré sa spájajú s výberom Evky - cenové ponuky všetkých oslovených agentúr, kritériá na podanie cenovej ponuky, materiály z prieskumu trhu či zápisnicu z rokovania. Ani tie rezort nezverejnil. Tvrdil, že dokumenty nemá a ani mať nemusí. Evka bola totiž "obstaraná" cez výnimku v zákone o verejnom obstarávaní, podľa ktorého sa môžu nákupy na predsednícke aktivity do sumy 162- tisíc eur s DPH robiť bez verejnej súťaže. Na zadanie zákazky stačí prieskum trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Hlávková tvrdí, že agentúra bola vybraná za zvláštnych okolností. "Narýchlo boli vytvorené podklady na 'akože' prieskum trhu, v ktorom boli oslovené tri vopred vybrané eventové agentúry vrátane agentúry Evka, na ktorú bolo zadanie zákazky podľa všetkého ušité," píše v blogu.

Ministerstvo tvrdí, že všetky obstarávania spojené s predsedníctvom boli v súlade so zákonom, rovnako ako boli zverejnené aj všetky potrebné dokumenty. Agentúra Evka a jej konateľ Miroslav Strašifták na otázky SME už dlhodobo neodpovedajú.

Prečítajte si tiež: Ťapákova: Moje pôsobenie na ministerstve nie je téma, ktorá by stála za to Čítajte 

Otvárací koncert

Za zvláštnych podmienok bol podľa Hlávkovej organizovaný aj júlový otvárací koncert pre verejnosť v spolupráci s agentúrou Viva Musica!, ktorá bola oslovená tiež napriamo.

"Osloveniu agentúry Viva Musica! a zadaniu zákazky nepredchádzala verejná súťaž ani prieskum trhu," tvrdí Hlávková.

SkryťVypnúť reklamu

Na pondelkovej tlačovej konferencii Transparency International Slovensko a Zuzany Hlávkovej vystúpil aj konateľ agentúry Viva Musica! Matej Drlička.

Ten tvrdí, že Hlávkovej blog je plný nepresností a poloprávd. "Nevidím zlý úmysel, ale možno nezáujem komunikovať určité veci," povedal Drlička s tým, že tento štát neokradol. Podľa jeho slov si ho pozvali na MZV, aby sa ho opýtali na jeho názor. Tam mu povedali, ako má vyzerať otvárací koncert pre verejnosť. Prišlo mu to nedôstojné, a tak navrhol veľkolepejší koncert.

"Vyžiadali sme si čas, prišli sme s niekoľkými variantmi, jednou z nich bol projekt Viva Europa! Faktom je, že pre otvorenie slovenského predsedníctva sme zorganizovali koncert, kde bolo 200 umelcov zo všetkých 28 členských krajín EÚ. Boli tu týždeň, ubytovali sme ich, kúpili letenky, skúšali sme, mali tri jedlá denne," vyhlásil Drlička.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne malo ísť o skromné podujatie, nakoniec sa jeho náklady vyšplhali na približne 170-tisíc eur. Časť peňazí 123-tisíc eur dostala agentúra od ministerstva zahraničných vecí časť zaplatili sponzori.

"Považujem za nehorázne, aby tento projekt, na ktorom sa zúčastnilo toľko hudobníkov, skončil ako kauza," pokračoval.

Zmanipulované obstarávanie

So Zuzanou Ťapákovou podľa vlastných slov Drlička nič neriešil, komunikoval so Slavomírou Mašurovou, ktorá bola nadriadená Hlávkovej na ministerstve. Novinárom zároveň povedal, že je pripravený im dať k nahliadnutiu zmluvy a prevody súvisiace s koncertom do konca týždňa.

Hlávková však počas tlačovej konferencie uviedla, že sám Drlička jej na jednom z rokovaní navrhol, že ak je potrebné narýchlo zrealizovať verejné obstarávanie, má k dispozícii agentúry, ktoré mu s tým pomôžu. Ona však takéto "naoko" obstarávanie odmietla.

SkryťVypnúť reklamu

Drlička toto obvinenie na tlačovej konferencii poprel so slovami, že nevie o tom, že by také niečo povedal.

Prečítajte si tiež: Predstavenie loga predsedníctva stálo dvestotisíc eur Čítajte 

Ideály sú Lajčákovi sympatické

Po odchode z ministerstva sa Hlávková rozhodla na praktiky listom upozorniť ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a štátneho tajomníka Ivana Korčoka.

S ministrom sa stretla v marci tohto roku. "Povedal, že moje mladícke ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom," píše v blogu a dodáva, že podľa Lajčáka Ťapakovú poslal na ministerstvo premiér Robert Fico.

Transparency International zvolalo k téme na pondelok ráno tlačovú besedu. Riaditeľ organizácie Gabriel Šípoš ďalej informoval, že Hlávkovej tvrdenia v organizácii preverovali od júla.

"Berúc do úvahy naše zistenia a Zuzaninu výpoveď TIS poslala podnety na kontrolu na Najvyššom kontrolnom úrade, Protimonopolnom úrade ako aj Úrade pre verejné obstarávanie. Zároveň vyzývame ministra Lajčáka, aby sa problémom postavil čelom a zverejnil všetku, aj doteraz nezákonne utajovanú dokumentáciu," napísal Šípoš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 9. 2022)
USD 0.971
AUD 1.498
CZK 24.687
JPY 140.460
CAD 1.329
GBP 0.895
HUF 421.930
PLN 4.857
CHF 0.954
SEK 10.958

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 6. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 015
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 842
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 813
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 913
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 749
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 709
 7. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 3 276
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 485

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 2. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 3. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 4. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 5. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 6. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 7. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 8. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 965
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 9 898
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 9 557
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 546
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 647
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 676
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 556
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 397
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí regrúti v náborovom centre v Batajsku v Rostovskej oblasti.

Analytik opisuje, aká bude zima na bojisku a čo zmenia pseudoreferendá.


15 h
Majiteľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík st. so svojim synom.

Ako reagovali údajní záujemcovia o futbalový Slovan?


13 h
Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina).

Peniaze nie sú limit, budú na 40-tisíc nájomných bytov, tvrdí vicepremiér.


16 h
Kráter na mieste útoku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Zľava nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, cez videohovor kancelár Olaf Scholz a vpravo minister financií Christian Lindner.

Nemecko neočakáva ďalšie dodávky plynu z Ruska.


TASR 19 h
Štefan Czucz

Podnikateľ bol považovaný za mecenáša SMK, neskôr za vplyvného muža v pozadí strany Most-Híd.


27. sep
Logo podcastu Index

Problémom je vysoká zadlženosť, ale aj podliehanie spotrebným trendom.


a 1 ďalší 29. sep
Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 28. sep

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 2. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 3. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 4. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 5. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 6. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 7. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 8. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 965
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 9 898
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 9 557
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 546
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 647
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 676
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 556
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 397
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu