BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prišiel vo štvrtok ráno vysvetľovať podozrenia okolo jeho ministerstva poslancom do parlamentu, konkrétne na zahraničný výbor.
Na začiatku odpovedal na 16 pôvodne predložených otázok. Tie sa vo veľkej miere týkali pôsobenie bývalej riaditeľky Markízy Zuzany Ťapákovej.
Informoval, že Ťapáková na ministerstve ešte stále pracuje ako mediálna poradkyňa. Minister opäť odmietol, že by na organizáciu drahších podujatí tlačila s tým, že nemala žiadne rozhodovacie právomoci.

Ťapáková stála na ministerstve
Ťapáková doteraz pre ministerstvo pracuje. Prvá zmluva, ktorú podpísali jej platila od 3. novembra 2015 do 2. novembra 2016.
Následne hneď na to ale podpísala s ministerstvom zahraničných vecí druhú zmluvu od 3.11. 2016 do 2.5. 2017. Mesačne dostáva plat 1490 eur v čistom. A to na zmluvu o pracovnej činnosti.
Na zvláštne okolnosti pôsobenia Ťapákovej na rezorte diplomacie upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková vo svojom blogu.
"Začal byť na nás vyvíjaný tlak meniť podobu pôvodných projektov na základe jej požiadaviek, čo zároveň obnášalo výrazné navyšovanie rozpočtov. Podujatia, ktoré boli pôvodne plánované ako skromnejšie a decentné, sa zrazu menili na veľkolepé udalosti omnoho komerčnejšieho charakteru," opisuje pôsobenie Hlávková.
Ťapáková aj ministerstvo tieto tvrdenia popreli.

Ďalšie zasadnutie poslancov v piatok
Stretnutie na zahraničnom výbore vo štvrtok ráno trvalo len hodinu, pokračovať má v piatok ráno. Poslanci ho museli prerušiť kvôli pokračujúcej schôdzi parlamentu. V piatok sa stretnutia pre pracovné povinnosti nezúčastní minister Lajčák. Prisľúbil, že ho zastúpia kolegovia z ministerstva.
Počas stretnutia si zobrali slovo viacerí poslanci výboru. Medzi nimi aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Hovoril o útoku na štát a vykonštruovanej kauze.
„Ak sa jednej Zuzane nepáči iná Zuzana, a má to riešiť zahraničný výbor, tak to je za hranicou parlamentnej demokracie," povedal na margo vyjadrení Hlávkovej k Ťapákovej. "Nie je tu žiadny dôkaz, len kýble špiny z blogu 26-ročnej blogerky. Nemáme tu ani byť, nemáme čo riešiť,“ dodal.
Minister Lajčák pozval zástupcov Transparency International na stretnutie. Ministerstvo totiž nesúhlasí s názorom TIS, že porušilo zákon. To tvrdí, že rezort konal nezákonne, keď neriešil podnet na neúmerné predražovanie predsedníctva od Hlávkovej.
Ministerstvo malo podľa TIS zo zákona o ochrane oznamovateľov tento podnet zaevidovať a do troch mesiacov Hlávkovej povedať, ako prípad prešetrilo. To sa však nestalo a tak Hlávková z ministerstva odišla.