HARARE. V Zimbabwe sa v pondelok dostalo do obehu nové platidlo vo forme dlhopisov, ktorých cena je stanovená v amerických dolároch. Celkovo boli vydané "dlhopisové bankovky" v hodnote desať miliónov USD.
Nové platidlo má vyriešiť problémy s nedostatkom bankoviek cudzích mien používaných ako oficiálne platidlo. Kritici nového platidla sa naopak obávajú, že prudko klesnú úspory, čo ďalej vážne ohrozí ekonomiku, napísala agentúra Reuters.
Zimbabwe kvôli obrovskej inflácii, tzv. hyperinflácii, ktorá ochromila ekonomiku, opustila v roku 2009 svoju menu a od tej doby využíva zahraničné meny, hlavne americký dolár, ale aj britskú libru alebo čínsky jüan. Centrálna banka však nemôže tieto meny tlačiť a v krajine je nedostatok bankoviek.
Zimbabwská centrálna banka oznámila svoj plán, ako bojovať s chronickým nedostatkom bankoviek, už v máji. Jej oznámenie však vyvolalo masívne výbery z bánk, pretože miestni ľudia sa snažili vyprázdniť svoje devízové účty.
Správa o vydávaní dlhopisových bankoviek tiež vyvolala jedny z najväčších protestov proti prezidentovi Robertovi Mugabemu za posledné desaťročie.
Dlhopisové bankovky sú oficiálne zameniteľné za americký dolár v pomere jedna k jednej. Podľa skorších správ majú byť dlhopisové bankovky v hodnote dva, päť, desať a dvadsať dolárov. V krajine tiež podobné dlhopisové úpisy fungujú pre americké mince, ktorých je tiež nedostatok.
Zimbabwe v súčasnosti čelí najväčšej finančnej kríze od zrušenia domácej meny. Ekonomický rast prudko klesá, príjmy z vývozu sa znížili kvôli nízkym cenám surovín. Krajinu tiež zasiahli suchhá, koré mali negatívny dopad na poľnohospodársku úrodu. Miliónom ľudí tak hrozí nedostatok potravín.