BRATISLAVA. Výpredaj hypoték a prudké zdražovanie bytov bude pokračovať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Národná banka Slovenska chcela pôvodne sprísniť pravidlá na získanie hypoték od januára, ale termín sa nakoniec posunie na marec.
Pre obyčajných ľudí to znamená, že majú posledné tri mesiace na to, aby si vzali hypotéku so súčasnými úrokmi. Od marca totiž niektoré banky avizujú zdražovanie, a to najmä tých hypoték, ktoré pokrývajú viac ako 80 percent ceny nehnuteľnosti.
Čo presne sa má na jar zmeniť a prečo je okolo nových pravidiel taký rozruch?
Pomôže každé euro
Národná banka už niekoľko mesiacov chystá zmeny, ktorými chce upokojiť situáciu na hypotekárnom a tiež realitnom trhu. Dôvod, prečo sa termín posúva z januára na marec, je, že si banky vypýtali viac času na prípravu.
Od tohto termínu sa obmedzí počet úverov na bývanie, ktoré pokrývajú viac ako 80 percent ceny nehnuteľnosti. Budú tvoriť maximálne polovicu všetkých úverov založených nehnuteľnosťou, dnes tvoria v bankách približne 47 percent. Je to priemer za celý trh, takže niektoré banky ich môžu ponúkať aj omnoho viac.

„Vychádzame z trhovej praxe a jediné, čo urobíme, je, že stanovíme nejakú hornú hranicu,“ hovorí Marek Ličák, riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS.
Pre ľudí to však znamená, že sa v niektorých prípadoch nemusia dostať k takej hypotéke, ako chcú. A napríklad, ak si budú kupovať byt za 80-tisíc eur, až 16-tisíc budú musieť dať z nasporených peňazí.
Druhou veľkou zmenou je, že sa presne stanoví, koľko peňazí musí človeku ostať po zaplatení splátky.