LONDÝN. Mark Robertshaw prechádza tlačiarenským závodom v anglickom Wigton, asi 16 kilometrov od škótskych hraníc, s balíkom hotovosti. Potom vyťahuje z balíka mexickú päťdesiatku, kanadskú dvacku, austrálsku päťdolárovku a britskú päťlibrovku.
Na rozdiel od eur a amerických dolárov majú tieto bankovky mierny lesk a pri dotyku pocit voskovaného papiera. To preto, že do závodu vstúpili pôvodne ako plastové guličky, píše agentúra Bloomberg.
Robertshaw je generálnym riaditeľom firmy Innovia, najväčšieho svetového výrobcu plastových peňazí.
Tieto bankovky síce zatiaľ tvoria iba tri percentá bankoviek na svete, je tu však veľké množstvo dôvodov veriť tomu, že Innovia sa stane významnejšou silou v odvetví výroby bankoviek.
Zo zhruba 50 miliárd plastových bankoviek, ktoré sú vo svete v obehu, ich Innovia vyrobila viac ako 99 percent.
Veľký vedecký výskum
Británia sa vďaka novej päťlibrovke stala poslednou z približne 30 krajín, ktoré sa rozhodli preorientovať na plastovú hotovosť, ktorá je trvanlivejšia a bezpečnejšia alternatíva pre bankovky.
"Panuje všeobecný názor, že hotovosť mizne," povedal Bloombergu Robertshaw. "Štatistiky to však nepotvrdzujú." Počet bankoviek v obehu rastie o zhruba tri percentá ročne.
Výroba bankoviek je dnes odbornejšia než v dobe čínskych dynastií Tchang alebo Sung pred viac ako tisícročím alebo v 13. storočí, kedy cestovateľ Marco Polo priviezol do Európy prvýkrát ázijské bavlnené peniaze.
Predtým sa na platenie používal kov, mušle či soľ. Materiály dnes musia odolať trhlinám a škvrnám a ich súčasťou je komplex stále zložitejších bezpečnostných prvkov, ktoré majú bankovky ochrániť pred falšovaním.
"Za výrobou bankoviek stojí rozsiahly vedecký výskum, o ktorom zrejme ľudia ani nevedia," hovorí hlavná pokladníčka britskej centrálnej banky Bank of England Victoria Clelandová.
Predtým, než Británia udelila zákazku na výrobu plastových libier firme Innovia, jej tím strávil viac ako päť rokov štúdiom materiálov pre novú bankovku.
Skúmal, či môže byť do určitého polyméru ľahko začlenený hologram overujúci pravosť bankovky. Prvých 440 miliónov plastových päťlibroviek vypustila Británia do obehu v septembri. V júni by mala prísť nová desaťlibrovka, ktorú vyrobí taktiež Innovia.
Môžete ich prať v práčke
Innovia má za sebou dlhú cestu k výrobe plastových bankoviek. Začínala v 30. rokoch minulého storočia ako výrobca celofánu a v polovici storočia expandovala do balenia cigariet a štítkov na šampónové fľaše, ktoré stále vyrába.
Bankovky pridala k svojmu portfóliu v 80. rokoch, keď austrálska centrálna banka hľadala bankovky, ktoré by lepšie odolali teplu.
Teraz sa bankovky na celkových ročných príjmoch firmy, čo je približne 380 miliónov libier (448 miliónov eur), podieľajú zhruba tretinou.
Výroba plastovej bankovky stojí niekoľko centov, zhruba dvojnásobok toho, čo výroba papierových peňazí.
Jej životnosť je však päťkrát dlhšia. "Môžete ich vyprať v práčke alebo ich ponoriť do vína," upozorňuje Robertshaw.
Videá na Youtube ukazujú, že novú päťlibrovku možno použiť ako ihlu na prehranie vinylovej platne, na iných je zase vidieť, že sa v ohni roztaví. "Netvrdíme, že sú nezničiteľné," poznamenáva Robertshaw.
Falšovanie mizne
Proces výroby bankovky začína roztavením malých plastových guľôčok v peci pri teplote viac ako 194 stupňov Celzia.
Za pomoci vzduchu sa vytvorí obrovská bublina, čím sa plast natiahne do tenkého filmu. Tento materiál sa potom pomocou valčekov uhladí a pretiahne až na 65-násobok svojej pôvodnej dĺžky.
Na plast sa pomocou špeciálneho atramentu natlačia hologramy a ďalšie bezpečnostné prvky a rozreže sa na hárky s 60 bankovkami, ktoré sa potom pošlú do tlačiarne cenín De La Rue. Tá dodá bankovkám podobu.
Plast Innovie má tiež jedinečné chemické označenie, takže skener o veľkosti kľúčenky, ktorý používajú obchodníci a banky, môže určiť, či je bankovka pravá.
Žiadna mena zatiaľ nie je odolná voči falšovaniu, cieľom však je, aby falšovanie bankovky bolo tak ťažké, že sa neoplatí, dodáva dizajnér De La Rue Steve Pond. Kanadská vláda tvrdí, že od zavedenia plastových bankoviek sa počet falošných bankoviek prudko znížil.