RÍM, BRATISLAVA. Netabilita krehkej talianskej ekonomiky, ďalšie vystúpenie z eurozóny, veľká destabilizácia celej Európskje únie a následná smrť eura. Takéto obavy zaznievali pred talianskym referendom o ústavných zmenách a prípadnej rezignácii talianskeho premiéra Mattea Renziho.
"Až osem talianskych bánk by mohlo skrachovať, keďže Renziho plán na záchranu bánk by sa po jeho odstúpení pravdepodobne skončil," povedala koncom novembra pre Guardien Katleen Brooksová zo spoločnosti City Index.
Tesne po referende, odmietnutí ústavných zmien a oznámení Renziho demisie sa začali akcie talianskych bánk prepadávať. Banca Monte dei Paschi di Siena a UniCredit klesli o štyri, respektíve 5,2 percenta. Intesa Sanpaolo, ktorá na Slovensku vlastní VÚB banku, poklesla o 3,4 percenta.
„Obchodovanie talianskych akcií bude kolísavé, ale z veľkej časti uzavreté,“ povedal pre The Wall Street Journal ekonóm UBS Wealth Management Dean Turner. Nezaoberaním sa ich problémami však podľa neho môže priniesť systémový problém pre eurozónu.

Euro je nestále
Na výsledky talianskeho referenda reagovalo aj euro. To kleslo na 20-mesačné minimum. Kurz eura klesol v reakcii na vývoj v Taliansku zhruba o 1,4 percenta na 1,0505 dolára za eura. To bola najnižšia hodnota od marca minulého roka.
Okolo 10. hodiny sa však euro vrátilo späť takmer na pôvodnú hranicu - vykazovalo pokles len o 0,1 percenta na 1,065 dolára za euro. Medzi investormi pritom vládne opatrnosť, ale nie panika. Tesne popoludní sa euro posilnilo o 0,4 percentuálneho bodu.
Európska centrálna banka, ktorá sa zíde vo štvrtok, očakáva, že rozšíri svoje nákupy štátnych dlhopisov krajín eurozóny s cieľom udržať úrokové sadzby. Je tu však nebezpečenstvo bludného kruhu.
Ak Taliansko klesne, ďalšie podniky by mali problémy so splácaním svojich dlhov a počet problémových úverov by sa mohol zvyšovať. Problémy talianskych bánk by sa stali nepoddajné.
„Trhy síce na začiatku nového týždňa zrejme ostávajú nervózne, nezrútili sa však z útesu,“ citovala BBC Kathleen Brooksovú zo spoločnosti City Index Direct. Niektorí analytici sa domnievajú, že euro podporili aj nedeľňajšie výsledky rakúskych prezidentských volieb. V nich jasne vyhral kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen.
Tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny môže ohroziť prípadné víťazstvo v parlamentných voľbách opozičného Hnutia päť hviez, ktoré sa stavia proti euru. Voľby sa očakávajú v druhej polovici roka 2017 alebo až v roku 2018.
Úradnícka vláda bude podľa Saxo bank pravdepodobne vymenovaná tiež až s platnosťou do najbližších volieb, ktoré sa v krajine plánujú v roku 2018. Aj preto podľa Saxo sa teraz nedá povedať, čo bude nasledovať - teda či ide o problém Talianska, alebo má problém aj Európska únia.
„Nateraz však nie sme, a ani nebudeme, svedkami žiadnej drámy,“ vraví John J. Hardy, menový stratég Saxo Bank.
Trhy sa neprepadli
Pád zaznamenali aj trhy tesne po svojom otvorení. Už hodinu nato sa dokázali spamätať a vrátiť sa na pôvodné hodnoty. Odmietnutie navrhovanej reformy pritom nebude mať vplyv na rating krajiny.
„Negatívny výsledok referenda nemá bezprostredný vplyv, pretože nemá bezprostredné dôsledky na talianske ekonomické alebo rozpočtové politiky s výnimkou dlhodobých zmien v talianskej politike,“ reagovala agentúra S&P.
Nemecký DAX rástol dopoludnia o 1,42 percenta, britské burzy 0,35 percenta. „Negatívna reakcia finančného trhu na talianske referendum sa tak ukázala byť len netrvácnou,“ vraví hlavný analytik Sberbank Europe Vladimír Vaňo.
Na druhej strane ázijské trhy s výnimkou dvoch mierne klesali. Išlo o burzu Nikkei a šanghajskú burzu. Mierny rast zaznamenali i americké burzy.