BRATISLAVA, KOŠICE. Slovenskí miliardári sa opäť zaujímajú o košické železiarne. Ponuku na ich prevzatie podľa webu biztweet.eu podala spoločnosť Třinecké železárny, ktorá patrí do československej skupiny Moravia Steel.
Predloženie ponúk potvrdil českému týždenníku EURO zdroj oboznámený so situáciou v třineckom podniku. V tendri na predaj fabriky je ešte aj druhá ponuka, pravdepodobne ju podal čínsky oceliarenský gigant Hesteel Group. U. S. Steel momentálne ponuky vyhodnocuje.
Skupinu Moravia Steel ovládajú slovenskí podnikatelia Tomáš Chrenek, Evžen Balko, Ján Moder a Mária Blašková s rodinou. Sú to najbohatší ľudia v krajine.

Záujem nekomentujú
Bohatstvo 52-ročného Chreneka odhadol časopis Forbes na 510 miliónov eur. Balko, Moder a Blašková s rodinou sú na 12. až 14. priečke rebríčka najbohatších Slovákov, bohatstvo každého z nich odhadol Forbes na 360 miliónov eur.
Tomáš Chrenek, ktorý je aj predsedom dozornej rady Moravia Steel, minulý týždeň odmietol odpovedať na otázky SME o ponuke na košické železiarne. „Pán Chrenek nemá záujem odpovedať na vaše otázky,“ odpísala v piatok jeho hovorkyňa Radka Miloševská.
U. S. Steel sa tiež nevyjadruje. „Fámy naďalej nekomentujem,“ cituje týždenník EURO hovorcu košického závodu U. S. Steel Jána Baču.
Třinecké železárny podali ponuku na kúpu košickej hute aj vlani, ale vtedy sa vraj nedohodli na cene. Chrenek potom pre SME vo februári povedal, že nemá dôvod komentovať dianie okolo fabriky. „Kauza U. S. Steel je mimo môjho komentára, pretože súčasný majiteľ z USA nemá záujem košické železiarne predať,“ povedal Chrenek pre SME.
O predaji košickej fabriky už hovoria aj podnikoví odborári, hoci U. S. Steel a potencionálni kupci tému nekomentujú. „Je viac ako isté, že korporácia ponúkla košické železiarne na predaj. Vedenie spoločnosti o tejto problematike s nami nekomunikuje a považuje nás pri tak dôležitom obchode za podstatných,“ povedal pre biztweet.eu odborársky predák Mikuláš Hintoš.
Vo fabrike sa podľa neho klebetí, že ponuku Moravia Steel preplatil čínsky investor. Aj preto podľa informácii Hospodárskych novín ponuka českých ocielarní Američania zamietli. Jeho meno je neznáme, špekuluje sa o čínskom oceliarskom gigante Hesteel Group.
Zatiaľ nie je známe aké cenové ponuky mali obe firmy za fabriku ponúknuť. Denník Korzár v máji špekuloval, že Američania chcú za podnik jednu miliardu amerických dolárov.

Postoj vlády neznámy
Nateraz nie je známy ani postoj ministerstva hospodárstva a vlády. Vláda totiž ešte v roku 2013 podpísala s U. S. Steelom memorandum, v ktorom sa Američania zaviazali, že fabriku budú v Košiciach prevádzkovať do roku 2018.
Záväznosť dohody je spochybnené postupom U. S. Steelu - v dokumente sa totiž zaviazal, že do konca tohto roka nebude prepúšťa, čo porušil, keď začiatkom tohto roka prepustil niekoľko stoviek zamestnancov.
„Stále však platí a plní sa memorandum z roku 2013, ktoré udržalo amerického vlastníka na Slovensku a situáciu v podniku stabilizovalo. Ministerstvo hospodárstva komunikuje aj s predstaviteľmi spoločnosti, informácie o jej predaji nemá. V minulosti sa opakovane podobné správy nepotvrdili,“ reagoval hovorca ministerstva Maroš Stano.
V lete bola podľa biztweet.eu v košických železiarňach aj delegácia z ruskej firmy Metalloinvest, ktorá patrí oligarchovi Alisherovi Usmanovi. Ponuku nakoniec nepodala.
