Ak by Taliani v hypotetickom referende hlasovali za vystúpenie krajiny z Európskej únie, krajina by v takom prípade neprežila bez pádu bánk alebo štátneho bankrotu.
Taliani v nedeľu odmietli v krajine ústavné zmeny. Trhy sa po ohlásení výsledkov síce prepadli, no neskôr svoje straty zmazali. Je to preto, že výsledok referenda sa očakával?
„Áno, presne tak. Väčší problém vidím v krátkodobých súvislostiach. Ešte do konca tohto roka sa musí doliať kapitál do banky Monte dei Paschi di Siena. Ak sa tak nestane, mohlo by to mať fatálne následky.
Pád vlády by to technicky nemalo ovplyvniť, ale nie je zrejmé, či talianska vláda nebude paralizovaná. Ak by k doliatiu peňazí nedošlo, išlo by o zásadný, možno likvidačný problém pre tretiu najväčšiu banku v Taliansku.
Ešte stále však existujú ručné brzdy. Európska centrálna banka urobí všetko, čo je mysliteľné, aby peniaze do banky naliala. Zatiaľ sa trhy na to pozerajú tak, že nič nedeje. Ak by sa však pozerali na to racionálne, tak pre Taliansko to vôbec nie je dobré a ani pre trh.“

Niektorí analytici hovoria, že predčasné parlamentné voľby budú až v roku 2018, teda v riadnom termíne. Aký dosah to môže mať na krajinu ako takú?
„Úradnícka vláda bude pre Taliansko asi výhodnejšia.
Dokázala by rozhodovať, či peniaze do bánk naleje, alebo nie. Môžu zapracovať i zákulisné intrigy, teda snaha, aby sa protiúniové strany dostali do čela Talianska čo najneskôr. Zatiaľ sa mi zdá, že počet odhadov na predčasné voľby prevažuje.“