ÚFT podľa kupca akcií VSŽ rozhodol pod politickým tlakom
BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Rozhodnutie Úradu pre finančný trh (ÚFT), ktorý predbežným opatrením uložil Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) pozastaviť vyrovnanie obchodov s akciami VSŽ zo dňa 21. decembra 2001 po dobu 30 dní, je pre Stredoeuróps
sita,SITA
Externý prispievateľ
, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ky maklérsky dom , o.c.p., a.s. (SMD) prekvapivé. SMD ho považuje za rozhodnutie vydané pod politickým tlakom, ktoré vysiela negatívny signál smerom ku kapitálovému trhu a do zahraničia. SMD momentálne rozhodnutie analyzuje a do skončenia analýzy sa k nemu nebude ďalej vyjadrovať. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol predseda predstavenstva SMD Michal Bartók.
Rozhodnutím ÚFT bol prekvapený aj ďalší nadobúdateľ akcií VSŽ, ktorým je Poštová banka (PB). Ako povedala tlačová tajomníčka banky Katarína Kadašiová, obchod realizovaný PB bol plne v súlade s pravidlami obchodovania BCPB. Pre banku je prekvapivé aj zdôvodnenie rozhodnutia ÚFT. PB preto po preštudovaní a analýze rozhodnutia podnikne ďalšie kroky v súlade s právnymi predpismi SR. "Poštová banka podala aj na základe limitov určených na nákup akcií pre banky dopyt na nákup vopred určeného objemu akcií VSŽ, a to ešte pred transakciou s 21-percentným balíkom týchto cenných papierov z portfólia Transpetrolu. Keďže tento balík sa predával vcelku, obchodník s cennými papiermi ho takto kúpil a banke zrejme následne predal ňou požadovaný balík," povedala agentúre SITA Kadašiová.
Ako v reakcii na rozhodnutie ÚFT povedal premiér Mikuláš Dzurinda, zatiaľ nedisponuje nijakou informáciu na to, aby na základe rozhodnutia úradu vyvodil nejaké osobné dôsledky. Premiér však zatiaľ samotné rozhodnutie ÚFT ani jeho odôvodnenie nepozná, predpokladá ale, že celý problém spočíval v technickej realizácii obchodu a chybu podľa jeho predpokladu urobili skôr účastníci burzy ako niektorý z členov vládneho kabinetu.
Podľa vyhlásenia, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský, minister hospodárstva preukázateľne nenesie politickú ani inú zodpovednosť za pozastavené obchodovanie s akciami VSŽ na BCPB. Samotný obchod totiž na základe zmluvy s Transpetrolom uskutočnila Slovenská sporiteľňa a nie ministerstvo hospodárstva.
Rozhodnutie ÚFT víta vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, pretože to poskytne dostatok času na preskúmanie celej transakcie. Vyhlásenie agentúre SITA poskytol jeho poradca Karol Zimmer.
ÚFT v rámci monitorovacej činnosti zistil, že vývoj kurzu akcií VSŽ na BCPB v decembri 2001 a okolnosti uzatvorenia kurzotvorných obchodov s nimi zakladajú dôvodné podozrenie, že niektoré burzové obchody boli uzatvorené za účelom manipulácie ich kurzu. Ďalšie pochybnosti o regulérnosti a transparentnosti obchodu vzbudzuje podľa vyhlásenia úradu aj skutočnosť, že kupujúci člen burzy obratom predal viac ako polovicu tohto podielu akcií VSŽ za tú istú cenu inému členovi burzy, a to v čase, keď ešte on sám nebol majiteľom akcií VSŽ. Balík 3 494 017 akcií VSŽ mal na základe anonymného obchodu uskutočneného 21. decembra 2001 od Transpetrolu získať SMD. Tento balík akcií zodpovedá 21-percentnému podielu na základnom imaní VSŽ. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. V rovnaký deň sa uskutočnil aj ďalší obchod s akciami VSŽ. SMD potom predal balík 1 951 733 akcií, ktorý predstavuje 11,87 % základného imania VSŽ, Poštovej banke pri cene 160 Sk. V pondelok 7. januára SMD predal priamym obchodom zvyšných 1 542 284 akcií VSŽ dvom členom BCPB pri cene 161 SK za kus.