PREŠOV, BRATISLAVA. Spoločnosť Mecom Group, najväčší mäsokombinát na Slovensku s osemsto zamestnancami, nepôjde do bankrotu.
Sudca Okresného súdu v Prešove Tomáš Novák vo štvrtok rozhodol, že predložené dôkazy „jednoznačne potvrdili schopnosť splácania záväzkov“ a preto zastavil konkurzné konanie. Informoval o tom denník Korzár.
„Okresný súd na štvrtkovom pojednávaní zastavil konkurzné konanie z dôvodu osvedčenia platobnej schopnosti dlžníka,“ povedala hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.
Mecom rozhodnutie súdu víta. „Od začiatku sme deklarovali, že spoločnosť je v stabilnej ekonomickej situácii a nemá problémy s platobnou schopnosťou.“

Čo je konkurzné konanie
Návrh na vyhlásenie konkurzu podala firma, ktorá sa so slovenským výrobcom šuniek, salám, párkov či klobás sporí o peniaze za distribúciu tovaru na Ukrajine. Prešovský súd o návrhu rozhodol 28. septembra a začal konkurzné konanie.
Začatie tohto procesu ešte neznamená bankrot, súd toto konanie začína vždy, keď mu príde správne vyplnený návrh na vyhlásenie konkurzu.
V konkurznom konaní potom súd zisťuje, či je firma platobne schopná, koľko peňazí má na účtoch, aké sú jej dlhy a koľko komu nezaplatila načas.
Až keď sa v konkurznom konaní ukáže, že podnik je platobne neschopný, súd vyhlasuje bankrot. V tomto prípade sa podľa sudcu jednoznačne preukázala platobná schopnosť Mecomu a návrhu na vyhlásenie bankrotu bol neodôvodnený.
Mecom Group patrí investičnej skupine Penta. Spoločnosť dlhodobo vytvárala stratu, jej tržby rastú až posledné štyri roky a vlani dosiahli 98 miliónov eur.
Mäsokombinát aj Penta od začiatku tvrdili, že návrh na vyhlásenie konkurzu je len súčasť obchodného sporu a nijako neohrozuje výrobu produktov a ich dodávku na pulty obchodov.
Partner z Ukrajiny
Pod návrhom na vyhlásenie konkurzu bola podpísaná spoločnosť Mekom Ukrajina so sídlom v Kyjeve. Aj keby sa z názvu mohlo zdať, že je to dcérska firma humenského mäsokombinátu, nie je to celkom tak.
Mecom Group naozaj bol 51-percentný spolumajiteľ firmy Mekom Ukrajina, ale v roku 2014 podiel predal Václavovi Nedvědovi. Podnik to priznáva vo výkazoch, ktoré sú zverejnené v Registri účtovných závierok.
Nedvěd v októbri pre SME povedal, že už firmu nevlastní, ale naďalej ju zastupuje.
Podnikateľ pre SME tvrdil, že mäsokombinát z Humenného dlhuje firme Mekom Ukrajina „niekoľko miliónov eur“ za údajné porušenie zmluvy o distribúcii produktov na Ukrajine. Denník Korzár informoval, že ukrajinská firma na súde v skutočnosti odôvodňovala návrh na vyhlásenie bankrotu pohľadávkou v hodnote 250-tisíc eur.
„Tento záväzok neuznávame, trváme na našom pôvodnom stanovisku, že je vyslovene vykonštruovaný a ani čo do právneho nároku, ani do výšky nebol nikdy preukázaný,“ vyhlásil na súde právnici najväčšieho slovenského mäsokombinátu.

Neprišli si a stiahli sa
Zástupcovia ukrajinskej firmy podľa denníka Korzár na súd neprišli, ale na poslednú chvíľu si celý súdny proces rozmysleli a súdu e-mailom poslali späťvzatie návrhu na vyhlásenie bankrotu.
„Dôvodom späťvzatia návrhu sú ubezpečenia dlžníka o jeho finančnej kondícii a jeho prejavenej ochote splatiť svoje záväzky,“ napísal súdu advokát firmy Mekom Ukrajina Milan Kantuľák.
Súdu neakceptoval späťvzatie návrhu a konkurzné konanie zastavil, pretože Mecom preukázal, že je platobne schopný.

Siskár nakupoval pohľadávky
Pred dvomi týždňami sa zas objavila neznáma firma MaRussia, ktorá si v denníku SME zaplatila inzerciu, že kúpi pohľadávky voči Mecom Group.
Predsedom predstavenstva MaRussia je Ján Feranc, bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby a niekdajší majiteľ Regionálnej obstarávacej agentúry z Horných Plachtiniec.
Okolo agentúry vznikla v roku 2013 jedna z väčších káuz druhej vlády Roberta Fica – agentúra urobila pre štát tendre za 200 miliónov eur iba vďaka tomu, že jej spolumajiteľom bola obec, ktorá ale o dianí vo firme nič nevedela.
Prípad sa prevalil potom, že agentúra urobila tender na reklamu a štyri víťazné firmy boli spriaznené. Do kauzy bola zaplatená aj priamo firma MaRussia, vtedy ešte pod názvom TenderOnline.
Feranc pre dvomi týždňami pre SME povedal, že cez firmu MaRussia vykupuje pohľadávky voči Mecomu na objednávku klienta. Kto ním je, nepovedal s vysvetlením, že je to dôverné.
„Pán Feranc nekoná na podnet spoločností Penta a Mecom, vylučujeme akýkoľvek kontakt s touto osobou. Jeho aktivity nevidíme dôvod komentovať,“ reagoval vtedy hovorca skupiny Penta Gabriel Tóth.

Hrozba bankrotu stála milióny
Mecom Group je podľa analytického webu Finstat.sk najväčším podnikom v sektore spracovania a konzervovania mäsa.
Púchovský mäsový priemysel, ktorý je druhý najväčší, mal vlani tržby 76 miliónov eur. Mäsokombinát Tauris je s tržbami 58 miliónov eur tretím najväčším spracovávateľom mäsa.
Spoločnosť podľa verejne dostupných údajov nedlhuje na daniach ani sociálnom poistení.
Mecom Group doteraz nakopila stratu 144,3 milióna eur, ale jej hospodárenie sa v uplynulých rokoch zlepšuje.
V roku 2011 podniku padli tržby pod 100 miliónov eur, odvtedy ich firma zvýšila zo 75 na 98 miliónov eur. Vlani bola prvýkrát po dlhom čase aj v čistom zisku 78-tisíc eur, ale jej zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) je podľa webu Finstat.sk už druhý rok asi 9 miliónov eur.
Ekonomická riaditeľka Mecomu Katarína Repková denníku Korzár povedala, že konkurzné konanie zasiahlo spoločnosť masívne, hoci firma je platobne schopná a tak zastavenie konkurzného konania očakávala.
„Zasiahlo nás to dosť masívne. Na trhu nastala panika, u dodávateľov, čiastočne aj zákazníkov, ale podarilo sa nám to ustáť,“ povedala o situácii, keď sa začal spomínať možný bankrot spoločnosti.
Aby si zachovala dôveryhodnosť, musela uhradiť všetky otvorené záväzky a ďalšie služby musela zaplatiť vopred. Repková odhadla, že to stálo šesť až sedem miliónov eur.
Mäso je pre Pentu najväčší omyl
Mecom Group má na Slovensku dva závody, v Lučenci a Humennom, dokopy tu dokáže spracovať 7500 ton mäsa mesačne.
V Plzni v Českej republike vyrába šunky, párky, klobásy a údené mäso pod značkou Schneider, závod má kapacitu 3500 ton mäsa mesačne.
Dva menšie závody má aj v Maďarsku, Keiser v Szolnoku dokáže spracovať 80 ton mäsa mesačne a Csabahús v meste Békescsaba 300 ton mesačne. Celkovo podnik zamestnáva vyše osemsto ľudí.
Penta vstúpila do mäsokombinátov v roku 2008, už krátko potom začala investičná skupina prerábať. Partner skupiny Jaroslav Haščák sa netají, že vstup do tohto sektora je omyl.
„Preklínam deň, keď som aj ja zdvihol ruku, že Mecom kúpime. (...) Nič sme takto draho nekúpili. Mäso je náš jediný naozaj problémový biznis a historicky najväčší omyl,“ povedal v rozhovore pre týždenník TREND v roku 2013.
Investičná skupina Penta je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.