Americký oceliarenský koncern je v strate a má dlhy, vyriešiť to môže odchodom zo Slovenska. Nemusel by platiť nevyhnutné investície do košickej huty.
BRATISLAVA. Košické železiarne sú na tom horšie, ako doteraz preniklo na verejnosť. Kým dosiaľ sa hovorilo predovšetkým o ich problémoch pre dovoz lacnej čínskej ocele do Únie, zo správy, do ktorej mal denník SME možnosť nahliadnuť, tiež vyplýva, že U.S. Steel má v Košiciach zariadenia, ktoré nedokážu konkurovať ostatným hutám.
Napríklad výroba kvapalného kyslíka funguje v košickej fabrike na technológiách zo 60. rokov minulého storočia, Američania zmodernizovali len malú časť.
Aby východoslovenská železiareň obstála v konkurencii iných hút a bola šetrnejšia k životnému prostrediu, musel by do nej U. S. Steel v najbližších rokoch investovať až jednu miliardu eur. Práve preto zvažuje, že zo Slovenska odíde a nevyhnutné investície nechá na pleciach nového majiteľa fabriky.
Pristúpiť k predaju sa materská spoločnosť United States Steel Corporation rozhodla aj preto, aby získala dodatočnú hotovosť, ktorú môže použiť na zníženie dlhov či posilnenie pozície na domácom, americkom trhu.
“Do výroby s pridanou hodnotou sme investovali v poslednom období veľmi málo, skôr sme boli zameraní na úsporu nákladov.
„
Úspora nákladov?
Za posledných deväť rokov preinvestovali Američania v Košiciach okolo 820 miliónov eur, väčšinu do životného prostredia – modernejšieho filtrovania splodín či rekultivácie skládok.

Zhruba 267 miliónov zo sumy pripadá na investície do infraštruktúry, ako je rekonštrukcia vysokých pecí, kotlov či koksárne, a len niečo vyše sto miliónov do zvyšovania výrobnej kapacity a na zlepšovanie pridanej hodnoty.
„Do výroby s pridanou hodnotou sme investovali v poslednom období veľmi málo, skôr sme boli zameraní na úsporu nákladov v každej oblasti,“ priznáva aj odborový predák košickej huty Mikuláš Hintoš.