Biznis s ľudskými orgánmi, tkaninami či bunkami je zakázaný. Ľudia však predsa len môžu aj na Slovensku finančne profitovať z darovania niektorých druhov svojich buniek. Konkrétne ide o reprodukčné bunky, teda spermie a oocyty - ženské vajíčka.
V susednom Česku sa dokonca objavili plagátiky nabádajúce na ich darovanie za finančnú odplatu. „Na plagáte je napísané, že darkyňa dostane za odber 25-tisíc korún, čo je asi 925 eur,“ približuje dvadsaťtriročná Monika Kopšíková z Považskej Bystrice, študuje v Brne a každodenne jazdí do školy električkou, v ktorej sú rozvešané plagáty nabádajúce k darcovstvu ženských vajíčok.
Kopšíková priznáva, že keď prvýkrát uvidela tento plagát zostala zarazená, pretože jej takýto spôsob reklamy prišiel nevhodný. „Mestskou hromadnou dopravou necestujú práve najbohatší ľudia. Takáto reklama ich môže osloviť najmä pre peniaze, pričom nemyslia na etickú rovinu darcovstva,“ otvorene hovorí svoj názor vysokoškoláčka.
“Kliniky neplatia darkyniam za vajíčka. Poskytujeme im finančnú kompenzáciu za zvýšené náklady súvisiace s darovaním.
„
Riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie sídliacej v Bratislave, doktor Daniel Kuba tvrdí, že nejde o zárobkový biznis pre darcov. „Darovanie oocytov, čiže ženských vajíčok, nie je bezrizikový zákrok. Pacientka musí podstúpiť hormonálnu stimuláciu,“ zdôraznil Kuba komplikovanosť celého procesu darovania vajíčok.
U darkýň vajíčok je najčastejšia komplikácia takzvaný ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHSS). Časté príznaky sú nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha či opuch vaječníkov.
Zákony neumožňujú, aby si z darcovstva buniek spravili ľudia zárobkovú činnosť. Preto reprodukčné kliniky darkyniam iba poskytujú ,,finančnú kompenzáciu za výšené náklady súvisiace s darovaním", hovorí marketingový manažér súkromnej Kliniky reprodukčnej medicíny ISCARE Jakub Kubiček.
Darovanie vajíčok je reálne zdĺhavý proces, keď len diagnostika a genetické vyšetrenia pacientky trvajú asi dva mesiace a následná hormonálna stimulácia si vyžaduje desať až dvanásť dní. A kliniky teda pacientkam podľa vlastnej intepretácie preplácajú iba finančné náklady za cestovanie a ubytovanie.
Čo sa týka reklamy, ktorá nabáda darovať ženské vajíčka, Kuba to ako problém nevníma, keďže reklama je súčasťou každej komerčnej aktivity. "Reklama by nemala robiť jednu vec, a to klamať. Ale v tomto prípade ona len nabáda na darovanie vajíčok, čo v podstate nie je nelegálne,“ dodal.
Odborníčka na marketing Simona Bubánová z reklamnej agentúry Creative Department si myslí, že pri eticky zložitých témach je právna regulácia určite potrebná, aby nevznikali podobné nevhodné formy komunikácie ako tá v hromadnej doprave v Brne.
Tabuizované Slovensko
Aj na Slovensku jestvujú kliniky asistovanej reprodukcie. Často viac bojujú s predsudkami, ktoré panujú v spoločnosti, ako s nedostatkom darcov spermií či vajíčok.
Kubiček si myslí, že Slovensko je ešte veľmi tabuizované pri téme darcovstva pohlavných buniek.
„Aj my máme reklamné plagáty, ale nie sú umiestnené v dopravných prostriedkoch. Téma darovania pohlavných buniek je ešte stále veľmi citlivá pre širšiu verejnosť. Našou snahou je priblížiť sa k Českej republike, v ktorej je táto téma menej tabuizovaná. Potom bude možné aj na Slovensku umiestňovať reklamy na verejných miestach vo väčšom množstve,“ otvorene odpovedal Kubiček.
Klinika svoje reklamné materiály o darcovskom programe umiestňuje prevažne v gynekologických ambulanciách u obvodných gynekológov. Plagáty informujú aj o kompenzácii nákladov. Záleží na klinike, ale sumy za oocyty sa pohybujú na úrovni 800 až 850 eur, za jeden odber spermií je to 50 až 60 eur.