V minulosti sa v Poľsku soľou platilo a pre poľských kráľov bola naozaj nad zlato, lebo predstavovala aj tretinu príjmov koruny. Sprievodkyňa Dorota ma presviedča, že Soľ nad zlato je poľská národná rozprávka, a je prekvapená, že Česi a Slováci ju majú tiež.
“Z kamennej soli je vytesaná socha Mikuláša Kopernika, jedného z prvých „turistov“, ktorý baňu navštívil už v 15. storočí.
„
Posledná časť deja, keď Maruška putuje ríšou Soľného kráľa soľnými sieňami, sa však určite odohrávala tu, v poľskej Vieličke (Wieliczka). Siene, kaplnky, oltáre a chodby s bohatou výzdobou, sochy, krištáľové lustre – jednoducho toto všetko vytesali do striebrosivej kamennej soli.
Soľná baňa vo Vieličke je najstarší v strednej Európe dodnes nepretržite fungujúci biznis. Soľ je vo Vieličke umením aj technikou, vierou i vedou, zábavou i zdravím.
Z kamennej soli je vytesaná socha Mikuláša Kopernika, jedného z prvých „turistov“, ktorý baňu navštívil už v 15. storočí.V akusticky dokonalej sieni s vysokým soľným stropom a jazierkom znie i hudba ďalšieho slávneho Poliaka, skladateľa Fryderyka Chopina "v soli". Baňa má dokonca vlastný orchester.

Vystavená technika, napríklad výťah, ktorý sa pohybuje silou ôsmich koní chodiacich dookola, ukazuje, že mechanika je nemenej geniálna ako stroje z éry elektriny.
Baníci do soľných brál od 16. storočia vytesali kaplnky a v najväčšej z nich sa modlili k svätej Kinge, patrónke baníkov.
Na opačnom konci siene je socha pápeža Jána Pavla II., ktorý ju v roku 1999 kanonizoval. Poľská soľná baňa je jedným z prvých objektov na svete, ktoré v roku 1978 zapísali do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Návštevníci tu po soli chodia, dýchajú slaný vzduch, ktorý je podľa mojej sprievodkyne zdravší ako vonku.

„Vo svete je móda stavať umelé soľné jaskyne a my ju máme prírodnú,“ hovorí Dorota. Ale soľ znamená v neposlednom rade obchod.
V súčasnosti sa soľ získava predovšetkým odparovaním z morskej vody.
No ešte aj v 19. storočí bola kamenná soľ strategická surovina podobného významu ako dnes ropa. Ak sú niekde ceny vysoké, v poľštine nie sú „mastné“, ale „slané“.
Ako fungovala firma v 13. storočí?

Už od roku 1250 vo Vieličke existuje banská spoločnosť, ktorá patrila najskôr krakovským vojvodom a potom až do rozpadu Poľska v roku 1772 kráľom so sídlom v neďalekom Krakove.
Panovník, ktorý dosiahol mier so susedmi Poľska, je známy aj tým, že prijal zákon o obchodovaní so soľou. Rovesník českého kráľa Karla IV. Kazimír Veľký, ktorý panoval v rokoch 1310 až 1370, sprostredkoval rokovania, ktoré vyústili do vyšehradských dohôd.
V nich si Česko, Maďarsko a Poľsko určili hranice a dohodli sa na spolupráci. Samostatná listina o soľných baniach, ktorú vydal popri iných zákonníkoch, dokazuje, že strategický význam mali nielen hranice, ale aj soľ.
“Krakov bol síce už predtým známy ako dôležitá križovatka obchodných ciest, ale k jeho rozmachu významne prispeli práve zisky zo soli, z nich sa postavilo veľa meštianskych i cirkevných budov.
„

Zákon obsahuje podrobné popisy štruktúry a fungovania banskej spoločnosti, ktorá mala všetky znaky moderného biznisu. Bol majetkom koruny a riadil ju hlavný „manažér“ poverený korunou. Prvým bol Mikolaj Wiercynek, správca kráľovských majetkov, kupec, bankár a kráľov diplomat nemeckého pôvodu, inak aj zakladateľ vplyvného meštianskeho rodu v Krakove.