Jeho autori od radosti takmer z kože vyskočili. Víťazstvo ocenilo doterajšie úsilie rómskej organizácie a upevnilo ich odhodlanie pokračovať v ďalších aktivitách.
Projekt Združenia mladých Rómov (ZMR) z Banskej Bystrice bol mimoriadne užitočný aj počas najväčšieho slovenského festivalu Pohoda 2016 v Trenčíne.
„Ľudia sa najskôr pozerali na náš stan ako na UFO,“ hovorí s úsmevom štatutár združenia Ivan Mako. „Teší ma, že sa nám podarilo prekonať počiatočné prekvapenie a nakoniec sme boli na Pohode osožní. Ľudia si k nám chodili dávať prať oblečenie.“
Ocenený projekt United Colors vo Valaskej
Pilotný projekt komunitného centra prepojeného so sociálnym podnikom. Vytvára príležitosti na zvyšovanie zamestnanosti, prístup Rómov k príjmom, zníženie chudoby a sociálneho vylúčenia.
Klienti prostredníctvom práce a edukácie objavujú v sebe zručnosti, kvality, sebavedomie, učia sa prevziať zodpovednosť za svoj život. A to všetko v jednej jednoduchej funkčnej práčovni a žehliarni. V Multifunkčnom komunitnom centre vo Valaskej pri Brezne pracuje teraz zhruba dvadsať ľudí.

Náš svet je na také veci nepripravený
Budova Multifunkčného kultúrneho centra v priemyselnej časti Valaskej pri Brezne ešte nedávno chátrala.
Keď prechádzame zrekonštruovanými priestormi, Ivan mi vysvetľuje, že sa vždy pustia len do toho, na čo majú peniaze. „Tu bola jedna obrovská kopa neporiadku,“ ukazuje vo vstupnej chodbe.
„Konečne sme získali financie aj na kúrenie od nášho donora Nadácie Ekopolis. Sedliacky rozum síce hovorí, že kúrenie malo byť realizované pri základnej rekonštrukcii, ale pre nedostatok financií nám nezostalo nič iné, len si naň počkať,“ dodáva.
United Colors (Spojené farby podľa vzoru United Nations – Spojené národy) je značka, s ktorou sa združenie prihlásilo do Impact Inkubátora 2016.

Súčasťou projektu je aj práčovňa a žehliareň, kde učia pracovným návykom inak nezamestnateľných ľudí.
„Spoločnosť ešte nie je pripravená na to, že by Rómovia mohli niečo ponúkať. Peniaze čerpáme z rôznych zdrojov zo zahraničia alebo zo štátnych fondov. Európske zdroje ešte nevyužívame v takej miere, ako by sme chceli, ale dúfam, že sa nám to čoskoro podarí. Základom pre nás boli Nórske fondy, ktoré sme využili na zriadenie sociálnej prevádzky.“
Podľa Maka je dôležité, aby vybudovali organizáciu, ktorá bude fungovať dlhodobo, a nie iba jednorazovo. „V našej lokalite sa predtým komunita, o ktorú sa zaujímame, nerozvíjala. Snažíme sa to napraviť a myslím, že sa nám to darí.“

Rozhodli sa, že budú sprievodcovia
Budova Multifunkčného komunitného centra je viacúčelová.
„Poskytujeme ľuďom možnosť pracovať v sociálnych prevádzkach, ako je náš pilotný projekt práčovne a žehliarne. Zámerom je rozbehnúť aj ďalšie jednoduché prevádzky. Budú určené pre ľudí, ktorí si v tomto regióne hľadajú uplatnenie na trhu práce iba veľmi ťažko. Je to pre nich takmer nemožné,“ tvrdí štatutár združenia.
“Z toho, čo sám videl v zahraničí, vyskladal celý dom. Práčovňa a žehliareň, ktoré sídlia v suteréne, poskytujú služby pre zariadenia sociálnych služieb, reštaurácie, hotely, penzióny
„
Časom by mala pribudnúť napríklad dielňa na výrobu reklamných predmetov.
„Aj biznis v sociálnych podnikoch musí brať ohľad na tri parametre: výrobu, marketing a odbyt. Na tom staviame. Nie je to nič iné ako klasický biznis. Projekty v treťom sektore väčšinou fungujú jednorazovo. Organizácie získajú prostriedky, niečo urobia a keď minú peniaze a nedostanú ďalšiu podporu, je po projekte. My však chceme vydržať,“ hovorí Ivan.
Dodáva, že preto by svoje aktivity a funkčnosť centra chceli postupne nastaviť na existenciu bez vonkajšej podpory.