V dnešnom svete otvorených ekonomík je migrácia na pracovnom trhu pomerne bežný fenomén. Veľa ľudí zo Slovenska má skúsenosť s prácou v zahraničí. Mnohí u susedov v Česku, Rakúsku, Nemecku, niektorí vo vzdialenejšom Anglicku. Menej je už tých, ktorí skúsili šťastie na pracovnom trhu za hranicami Európskej únie. Austrália či Amerika sú už úplne iný svet. Kanadský Vancouver je však Slovákom akosi bližší.
ROZHODNUTÉ: SMER KANADA
Pri rozhodnutí emigrovať alebo ísť na dlhší čas pracovať do zahraničia zohrávajú hlavnú úlohu sny a pocity. Väčšina sa nerozhoduje primárne podľa pracovných príležitostí, ale najmä podľa krajiny. Každý si vyberie taký kút sveta, ktorý mu istým spôsobom vyhovuje, prípadne ho niečím priťahuje. U niekoho je prvým kritériom podnebie, u iného jazyk, ľudia, možnosti alebo pocit slobody.
“Slušná podpora prisťahovalcov a nových komunít, stabilný systém, možnosť práce i rastu pre ľudí, ktorí naozaj chcú pracovať. Ekologické zmýšľanie a otvorenosť, za ktorú hádam môže aj ten nekonečný priestor.
„
Mnohí Slováci v mojom okolí začali v ostatných rokoch v tejto súvislosti hovoriť o Kanade. Iste za tým nie sú iba ostatné federálne voľby, ktoré Kanade priniesli naozaj rôznorodú, otvorene pôsobiacu vládu. Ani hokej.
Nová vlna migrantov, na ktorej sa do tejto severoamerickej krajiny od deväťdesiatych rokov „priplavili“ stovky slovenských rodín, zdvihla prestíž javorového listu z mnohých dôvodov.
Slušná podpora prisťahovalcov a nových komunít, stabilný systém, možnosť práce i rastu pre ľudí, ktorí naozaj chcú pracovať. Ekologické zmýšľanie a otvorenosť, za ktorú hádam môže aj ten nekonečný priestor. Kanada s viac ako 36 miliónmi obyvateľov má obrovskú rozlohu.
Je dvestokrát väčšia ako Slovensko. Len malá časť územia je však obývaná, preto poskytuje aj skutočnú divočinu a veľký priestor na kontakt človeka s prírodou. (Ak vás Kanada zaujíma, pozrite si viac fotiek od Vladimíra Pauca).
CELKOM INÝ SVET
Špeciálne moji známi skloňovali meno modernej metropoly na západnom pobreží Kanady. Vancouver. Čím ich práve toto miesto mohlo očariť? Uvažoval som, kým som sa tam sám neocitol.

“Ján Valaška prišiel do Kanady pred siedmimi rokmi. Začínal ako robotník, vlekár a opravár. Dnes v pozícii softvérového inžiniera vyvíja platformu, ktorá sprostredkúva online registráciu pretekárov na rôzne športové podujatia.
„
Nejedného Európana odrádza predstava, že v Kanade je veľmi chladná klíma. Ale Vancouver je v tomto špecifický. Jeho umiestnenie pri Tichom oceáne spôsobuje miernejšie zimy. Priemerná teplota v zime je tam okolo nula stupňov Celzia.

Letá majú priemernú teplotu 22 stupňov. Vtedy sa už dá príjemne posedieť na mestskej pláži a vychutnať si pohľad na oceán či panorámu mesta, v ktorej mrakodrapy striedajú prírodné oázy. Vrchol sezóny dokonca ponúka horúčavy ideálne na kúpanie v zálive.
Pre mnohých ľudí sa stal Vancouver vďaka svojej polohe synonymom jedného z najlepších miest na športovanie na svete. Nie náhodou si olympijský výbor vybral Vancouver za mesto diania zimných olympijských hier v roku 2010.