BRATISLAVA. Postupovali sme transparentne. Dokonca sme urobili nadprácu. Mohli sme si firmu na zákazku vybrať priamo, ale my sme aj napriek tomu urobili prieskum trhu a oslovili viaceré spoločnosti.
A to aj napriek tomu, že nám to zákon priamo neprikazuje.
To je argumentácia ministerstva zahraničných vecí, ako aj jeho podriadenej organizácie – Správy účelových zariadení v kauzách ohľadom obstarávania podujatí súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie.

Nepovieme, firmy nesúhlasia
Správa účelových zariadení pomáhala pri organizovaní nášho predsedníctva, napríklad zabezpečiť ubytovanie, catering či sprievodný program, v rámci čoho obstarala firmu Redhouse promotion. Firma na predsedníctve zarobila okolo 240-tisíc eur, podľa medializovaných informácií je nepriamo naviazaná na stranu Smer a výrazne sa jej darilo počas jednofarebnej druhej vlády Roberta Fica.
Tak ako pri kauze agentúry Evka, ktorá organizovala galavečer, kde ministerstvo zahraničných vecí predstavilo logo slovenského predsedníctva, aj v tejto kauze ide o firmu vybranú cez výnimku vo verejnom obstarávaní.
To znamená, že nebol vyhlásený riadny tender, do ktorého sa môže zapojiť, kto chce, ale boli priamo oslovené konkrétne firmy.
Aké, nechce povedať ani ministerstvo v kauze Evka, ani jeho podriadená organizácia v kauze Redhouse promotion. Ich argumentácia je totožná. Nemôžu vraj prezradiť mená ostatných oslovených firiem, lebo si to firmy neželajú.