Pri otázke, či je na Slovensku aspoň jedna férová nebankovka, sa schuti zasmial. Na počkanie vymenoval, ako nebankovky obchádzajú zákon a že najlepší kšeft im prinášajú dôchodcovia. O tom, ako pomôcť človeku, čo má desať pôžičiek od pofidérnych spoločností, porozprával Miroslav Antoňak, šéf Spotrebiteľského centra.
Ak by ste stratili prácu, nemali úspory a chceli by ste na Vianoce obdarovať blízkych, obrátili by ste sa na nebankovku?
"Určite nie."
Prečo?
"Ja som východniar a pre mňa Vianoce nie sú o tom, že niekomu dám darček, ale že s ním som. Preto by som si na darčeky nebral úver. Ani ten blízky by asi nechcel žiť s pocitom, že som sa zadlžil na najbližších 12 mesiacov, aby on mal darček."
Mnohí ľudia si na darčeky a vianočnú hostinu požičiavajú. Čo ich ženie?
"Chcú si kúpiť čas, drahými darčekmi vynahradiť to, že s niekým neboli celý rok. Odvšadiaľ sa ozýva: 'Vezmite si, vezmite si, vezmite si!' Na každom kroku sa vás pýtajú, či chcete pôžičku. Ja som si bol vybrať poštu a poštárka sa ma spýtala: 'Chcete pôžičku?' A to som chcel iba poštu. Bol som vo VÚB a pani za okienkom mi ponúkla pôžičku z nebankovky. A to som bol v banke. A keď sa toto stane niekomu, kto nevychádza s peniazmi, zaváha a ide podpisovať zmluvu."

Aká je pravdepodobnosť, že takýto človek natrafí na nebankovku, ktorá ho podvedie?
"Je to takmer istota, nie pravdepodobnosť."
Máme na Slovensku aj férové nebankovky?
"Kedysi to bola Cetelem, mala najlepšie zmluvy a najférovejšie úroky (Cetelem sa v júli 2016 stala pobočkou zahraničnej banky, pozn. red.). Ale teraz sa chcú mnohé nebankovky obohacovať na špekuláciách."
Poďme k tým najznámejším. V čom podvádza Pohotovosť?
"Pohotovosť by mala v prvom rade trojnásobne zvýšiť odmeny advokátovi, ktorý jej vymyslel biznis plán. Je to génius, bez žartu. Ak niekto sústavne dokáže vymýšľať, ako obísť zákon, lavírovať na hranici a ešte na tom zarobiť, tak klobúk dolu pred takým človekom. Pohotovosť kedysi dávala ľuďom podpisovať splnomocnenie, že niekto tretí môže za nich podpisovať zmenku, komunikovať s nebankovkou, a urobila to tak, že si za to ľudia aj platili. Teraz, tesne predtým, ako na Slovensku skončí, skúšala ľuďom umelo zvyšovať istinu. Napríklad, ak človek dlhoval 200 eur, poslala mu list, že dlhuje 400 eur a ak to chce splatiť, má si na to zobrať pôžičku."
Čo robí Fair Credit?