BRATISLAVA. Neskorší odchod do dôchodku a iné prerozdeľovanie peňazí. V roku 2017 začnú platiť zmeny, ktoré zasiahnu nielen ľudí, ktorí pôjdu o pár rokov do penzie, ale aj mladšie ročníky. Denník SME vybral najdôležitejšie z nich.
1. Dôchodok sa vzdiali
Od januára sa začne posúvať vek, v ktorom ľudia môžu odísť do starobného dôchodku. V súčasnosti je to 62 rokov, po novom to bude 62 rokov a 76 dní.
Týka sa to všetkých, ktorí sa narodili po 31. decembri 1954. Výnimku majú ženy v závislosti od počtu vychovaných detí a tiež „kategoristi“. Sú to napríklad baníci, členovia leteckých a námorných posádok, pracovníci v jadrových elektrárňach, hutách či niektorých chemických prevádzkach.
Nepôjde o jednorazovú zmenu, odchod do dôchodku sa bude posúvať pravidelne každý rok. O koľko presne, bude určovať štát vždy na konci októbra.
Závisieť to bude od očakávaného veku, ktorého sa ľudia budú dožívať. Čím dlhšie budeme žiť, tým dlhšie budeme pracovať.
Ak by sa dôchodkový vek posúval každý rok o dva a pol mesiaca, dnešný štyridsiatnik by odchádzal do penzie ako 65-ročný. „Predpokladáme, že v nasledujúcich rokoch bude posun odchodu do dôchodku miernejší, ako je súčasných 76 dní,“ okomentoval hovorca rezortu práce Michal Stuška.

2. Bohatším ostane viac
Od januára sa nebude zvyšovať suma, ktorou bohatší dôchodcovia dotujú chudobnejších. Na vysvetlenie, v súčasnosti funguje v dôchodkoch solidarita, bohatším sa dôchodky krátia a chudobným o čosi zvyšujú.
Ak niekto počas života zarábal menej ako priemernú mzdu, tak mu štát pri výpočte jeho dôchodku pridával k jeho hrubej mzde 20 percent rozdielu medzi jeho mzdou a priemerným platom. Takýmto spôsobom sa mu akoby zvýšili príjmy a vyšiel mu aj vyšší dôchodok.
V roku 2017 sa malo takto chudobnejším pridávať 21 percent, v roku 2018 až 22 percent. Zmena zákona spôsobila, že spomínaných 20 percent ostane a nič sa zvyšovať nebude.