Pozitívne očakávania podnikateľov od nástupu novej vlády skalilo sklamanie. Niektoré oblasti podnikatelia hodnotia výrazne vyššie ako pred pätnástimi rokmi, tie však štát veľmi neovplyvňuje. Položka vplyv podnikov na kvalitu prostredia sa zlepšila trojnásobne, informačná otvorenosť a imidž podnikov dokonca viac ako päťnásobne.
Dôvodom sklamania podnikateľov sú najmä zmeny v daňovej a odvodovej legislatíve, s ktorými vláda prišla v lete a väčšina začne platiť od začiatku roka 2017. Ide najmä o zdanenie dividend, zavedenie a zvýšenie špeciálnych odvodov v regulovaných odvetviach, ako aj o diskusiu o zvýšení stropu sociálnych a zdravotných odvodov lepšie zarábajúcich.
Kým oblasti štátnej regulácie vnímajú slovenskí podnikatelia stále skôr negatívne, veľa sa zmenilo v prístupe firiem, v tom, aký majú dosah nielen na svoje vlastné odvetvie, ale na celú spoločnosť. O tom, ako konkrétne môže firma vplývať na prostredie, v ktorom podniká, hovoril Profit s riaditeľom IT spoločnosti Soitron Ondrejom Smolárom a výkonným riaditeľom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Petrom Kremským.
Obaja sa zhodujú v názore, že firma môže vplývať na prostredie spôsobom, akým funguje. Znamená to vytvorenie vlastnej politiky ľudských zdrojov, vlastných mechanizmov náboru pracovných síl či budovanie firemnej kultúry.
„Do tohto okruhu patrí napríklad budovanie systému benefitov. Dôležité je tiež to, akým spôsobom sa firma zúčastňuje na verejných súťažiach, ale aj to, ako spolupracuje či nespolupracuje s konkurenciou,“ vysvetľuje O. Smolár. Rámec, v ktorom firma formuje prostredie, je relatívne široký. Nevie však meniť verejné politiky.

„Vytvára ich štát, teda vláda a parlament, a podnik si svoj priestor vytvára len v určených medziach,“ zdôrazňuje. Vlastný vplyv na kvalitu podnikateľského prostredia ide dlhodobo hore. O. Smolár hovorí, že okrem makroekonomických otázok vníma a zamýšľa sa aj nad tým, čo urobila samotná firma.
„Vyhodnocujem si zmeny v našom vnútornom fungovaní i to, akým spôsobom sa nám darí napĺňať našu misiu a víziu. Hodnotím, či ideme dopredu. Núti ma to premýšľať, čo robíme a čo môžeme robiť lepšie. Je to vlastná reflexia o tom, čo firma robí,“ uzatvára O. Smolár.
Týka sa to rovnako vplyvu v konkrétnom biznisovom odvetví, ako aj toho, ako sa správa voči ľuďom.