Od plechového obdĺžnika až po inteligentný systém platenia. Kreditná karta má už viac než sto rokov a jej vzhľad aj spôsob používania sa výrazne zmenil. “Plechový obdĺžnik spoločnosti Western Union umožňoval zákazníkom telefonovanie a posielanie telegramov bez okamžitého platenia,” opisuje prvú platobnú kartu z roku 1914 Dana Kotorová, produktová manažérka pre kreditné karty spoločnosti Tatra banka.
U nás už takmer 30 rokov
Do československa karty dorazili až v roku 1988, keď ju vydala Živnostenská banka. “V tom čase ju akceptovala iba sieť obchodov Tuzex,” vysvetľuje Kotorová. Počas ďalších rokov popularita kariet výrazne vzrástla, a to aj u nás. “V súčasnosti patria Slováci spolu s Britmi, Čechmi a obyvateľmi škandinávskych krajín medzi priekopníkov v používaní platobných kariet,” dodáva.
Podľa Maroša Ovčarika z portálu Finančný kompas, za posledné tri roky vzrástol počet kreditných kariet na Slovensku o 13%. To, že sú Slováci stále aktívnejší v jeho používaní dokazuje aj fakt, že počet transakcií kreditnými kartami vzrástol o 92%. Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie z konca minulého roka bolo na Slovensku až 685 tisíc kreditných kariet.

Debetná či kreditná?
V minulosti slúžilo slovo “kreditka” na označenie všetkých druhov platobných kariet, dnes si však už používatelia dávajú pozor na rozdiel. “Debetná karta je karta, prostredníctvom ktorej môže klient čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku na bežnom účte,” vysvetľuje Kotorová. “Kreditná karta má pridelený určitý kredit, čiže úver, ktorý klientovi umožňuje platiť či vyberať hotovosť aj v prípade, že nemá dosť vlastných prostriedkov na účte.” Zjednodušene povedané – s debetnou kartou používate vlastné peniaze, s kreditnou kartou zas prostriedky banky.
Užitočná pre cestovateľov
Používanie kreditných kariet je populárne najmä pri cestách do zahraničia a platbe prenájmu auta, ubytovania či leteniek. Odborníci každoročne odporúčajú cestovať radšej s viacerými kartami namiesto nosenia veľkej hotovosti. “Ja vlastním kreditnú kartu a používam ju napríklad pri rezervovaní ubytovania online, kde v mnohých prípadoch nie je možné platiť debetkou. Neviem ako je to v iných krajinách, no napríklad v USA sa bez kreditky nedá požičať auto,” opisuje svoju skúsenosť Monika. “Kreditnou kartou si platím aj letenky, vraj je to tak bezpečnejšie.”
Kreditná karta je pri cestovaní do zahraničia istotou, keďže sa môže stať, že na niektorých miestach s istými typmi slovenských debetných kariet nepochodíte. Tomáš zdôrazňuje aj ďalšiu výhodu kreditných kariet pre tých, ktorí často cestujú: “Ku karte mám automaticky cestovné poistenie pre viaceré osoby, takže vôbec nemusím riešiť poistku kdekoľvek v zahraničí.”
Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas vysvetľuje, prečo je kreditka v zahraničí ľahšie akceptovateľná: “Kreditná karta je pre niektoré zahraničné subjekty signálom, že klienta si banka preverila a ak mu poskytla úver, je pre ňu dôveryhodný partner. Kreditné karty sú vhodné na platby cez POS terminály, pretože pri kreditných kartách si banky poplatok za platby neúčtujú. Pozor však na výbery z bankomatov, keďže výbery hotovosti z bankomatov kreditnými kartami sú drahé.“

Pozor na úroky
Pravidelní používatelia kreditných kariet zdôrazňujú aj ich iné výhody. Napríklad jednoduchá zmena výšky limitov cez mobilnú aplikáciu, flexibilitu v splácaní a okamžitú dostupnosť prostriedkov. V tom však môže byť háčik. Kreditná karta síce je pohodlnou cestou, ako sa rýchlo a pohodlne dostať k peniazom, no treba myslieť aj na úrok.
produkt | úroková sadzba v % |
bezúčelový úver | od 4,7 do 14,8 |
povolené prečerpanie bežného účtu | okolo 13 |
kreditná karta | od 9,9 do 26,3 |
“Úver čerpaný použitím kreditnej karty je úročený úrokovou sadzbou, ktorá je obvykle uvedená v ročnom vyjadrení,” hovorí Kotorová. Úroková sadzba môže byť v porovnaní s bezúčelovým úverom a povoleným prečerpaním na bežnom účte najdrahšia. Výhodou kreditnej karty však môže byť aj tzv. bezúročné obdobie, teda čas, počas ktorého banky neúročia nákupy zaplatené kreditnou kartou. To väčšinou trvá od 40 do 55 dní. v prípade kreditky od Tatra banky 47 dní.
Univerzálne použiteľná a bezpečná
Ak sa rozhodnete, že si zaobstaráte kreditnú kartu, treba myslieť aj na to, že nie je až také ľahké ju získať. Zatiaľ čo debetnú kartu automaticky dostanete k bežnému účtu, pri kreditke musíte spĺňať viacero podmienok.
Podmienky získania kreditnej karty v Tatra banke:
- trvalý pobyt na území SR
- vek od 18 do 65 rokov v čase podávania žiadosti
- dokladovanie solventnosti
- trvanie zamestnaneckého pomeru v dĺžke minimálne troch mesiacov potvrdené zamestnávateľom
- u podnikateľov preukázanie oprávnenia na podnikateľskú činnosť v trvaní aspoň 24 mesiacov a solventnosť na základe potvrdenia o príjme z podnikateľskej činnosti za posledný rok
- účet vedený v Tatra banke nie je podmienkou
Kreditná karta platí tri roky, jej úverový limit sa pohybuje od 650 do 5000 eur. Medzi jej najväčšie výhody patrí uhrádzanie faktúr za tovary a služby, možnosť rezervovať letenky, hotelové izby alebo autá v požičovniach, on-line manažment karty cez Internet banking či mobilnú aplikáciu, možnosť meniť si vybrané nastavenia karty podľa preferencií držiteľa a možnosť okamžite zablokovať kartu v prípade straty či krádeže. Okrem toho, súkromnú kreditnú kartu Visa štadnard od Tatra banky teraz získate aj s bonusom 30 eur.
Tento článok vám prináša Tatra banka.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.