SME

OZ Vagus: Dobré veci robíme dobre

Na projekt, ktorý zamestnáva ľudí bez domova, štát nedal ani cent.

V kaviarni Dobre&Dobré pracujú ľudia bez domova aj bežní zamestnanci. Kto je kto, zákazník vedieť nemusí.V kaviarni Dobre&Dobré pracujú ľudia bez domova aj bežní zamestnanci. Kto je kto, zákazník vedieť nemusí. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Malá kaviareň v Starej tržnici. Príjemné prostredie, tichá hudba, dobrá káva. Že vás obsluhuje človek, ktorý ešte pred pár mesiacmi netušil, kde prenocuje, zistíte, až keď otvoríte nápojový lístok.

O projekte Dobre&Dobré rozpráva predseda občianskeho združenia VAGUS SERGEJ KÁRA (28). Veľmi mu záleží na tom, aby bolo jasné, že ide o výsledok tímovej práce.

Kedy ste urobili prvý dobrý skutok? Taký, ktorým ste pomohli inému človeku?

Fúha, ja osobne? Raz sme vymysleli s kamarátom biznis plán. Bufet na našom gymnáziu bol jedno leto zavretý. Chceli sme teda urobiť vlastný. Za našetrené peniaze sme nakúpili suroviny na bagety a kofolu. Chceli sme to predávať na školskom dvore. Všetci okolo nás chodili a pozerali sa na nás, či nám nešibe.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec sme to nevydržali, zbalili sme sa a asi sto bagiet sme rozdali po meste ľuďom bez domova. To bol vlastne môj prvý kontakt s nimi, keď som mal 16-17 rokov. Vtedy som zistil, že sú to ľudia, s ktorými sa dá normálne rozprávať a má to zmysel.

Ako ste dospeli k tomu, že chcete a viete pomôcť ľuďom bez domova a prečo práve im?

Študoval som sociálnu prácu. V prvom ročníku som získal pozíciu terénneho sociálneho pracovníka v občianskom združení Proti prúdu. Párkrát som sa bol v teréne a zistil som, že svet ľudí bez domova vôbec nie je taký nebezpečný a zlý, nepotvrdili sa predsudky, ktoré má bežná spoločnosť.

Zistil som, že je mi s nimi dobre. Tým, že oni sa nepotrebujú na nič hrať ako ľudia v bežnej spoločnosti, ktorí musia plniť nejaké očakávania.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vznikol nápad otvoriť kaviareň, kde budú zamestnaní ľudia bez domova?

Od roku 2012 robíme v občianskom združení Vagus terénnu sociálnu prácu. Šesťkrát do týždňa sme v teréne, na miestach, kde ľudia bez domova prespávajú.

V Bratislave je zhruba 250 takýchto miest. Poskytujeme služby, ako je sociálne poradenstvo, rozdávame letáky o tom, kde je možné využiť akú službu, ošetrujeme.

Zistil som, že svet ľudí bez domova vôbec nie je taký nebezpečný a zlý, nepotvrdili sa predsudky, ktoré má bežná spoločnosť. Zistil som, že je mi s nimi dobre.

V roku 2013 sme otvorili denné centrum – Domec, kde poskytujeme aj služby integračného charakteru, sprostredkúvame ľuďom napríklad zamestnanie.

Narazili sme však na problém: bežný zamestnávateľ nie je schopný zamestnať človeka, ktorý žije na ulici. Často totiž nie je pripravený na to, že dostane exekučné príkazy na toho človeka a musí mu robiť zrážky zo mzdy. Inokedy ho neprijme preto, lebo vidí, že nemá ani trvalé bydlisko.

SkryťVypnúť reklamu

Problém je aj u samotného človeka bez domova. Ak ste na ulici, nedokážete chodiť do práce. Riešite, kde budete spať ďalšiu noc, ako prežijete nasledujúcich 24 hodín, či už finančne, alebo zdravotne.

Takto sa nedá dochádzať do práce. Nemáte sa kde osprchovať, kde si odpočinúť. Mnoho ľudí nevie preklenúť to prechodné štádium. Navyše, keď máte dlhy a nastúpite do zamestnania, exekútor vám okamžite začne zrážať peniaze zo mzdy. Z hrubého príjmu 700 eur vám ostane možno 200. Zaplatíte za ubytovňu, ostane vám 40 eur. Z toho nevyžijete.

Takže sa dostávame do bludného kruhu.

Áno, hľadali sme preto zamestnanie, ktoré by bolo štandardné a ktoré umožňuje mať legálnym spôsobom príjem bokom. V kaviarni môžete mať trvalý pracovný pomer a popri tom aj tringelty od hostí.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomu si dokážu aj ľudia bez domova splácať dlhy, pokryjú svoje mesačné výdavky a môžu si aj odložiť. Myšlienka teda bola vytvoriť chránené zamestnávanie. Okrem toho sa týmto ľuďom v dennom centre venujú poradcovia, pomôžu im nastaviť dlhodobý plán.

Koľko ľudí sa vám podarilo zamestnať?

Proces, ako sa dostať z ulice, je komplikovaný, byrokraticky, finančne aj časovo. Nemôžeme preto v kaviarni vytvoriť viac ako 3 až 3,5 pracovného úväzku. Nikdy by to nemohlo fungovať, keby tu robili len ľudia bez domova. Nevedeli by sme pracovať s osobným zážitkom zákazníka, ktorý príde a nevie, kto je kto. A to je cieľ.

Neukazujeme tých ľudí: poďte sa pozrieť, ako pracujú ľudia bez domova, nemáme to tu ani napísané obrovským písmom. Zámer bol, aby tu bolo pekne, príjemne, dobrý sortiment, dobrá obsluha.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr môže človek prísť na to, že ma obsluhoval niekto z ulice. Pracujeme s takýmto paradoxom. Sú tu traja ľudia bez domova na plný úväzok, jeden na polovičný počas jedného roka.

Ako môže chodiť do práce človek bez strechy nad hlavou?

Bývanie riešime ako prvé. V našom dennom centre Domec, kam chodí približne sto ľudí za deň, každý rok vyhlásime, že vyberáme nových ľudí do kaviarne. Na pohovoroch vyberieme sedem až desať ľudí do tréningovej skupiny. Zaplatíme im ubytovanie počas celého tréningového procesu.

Na stretnutia, ktoré prebiehajú v Domci, už chodia z ubytovne. To je náš vklad, ktorý garantujeme, bez ohľadu na to, či budú do kaviarne prijatí alebo nie. V prípravnom procese sa im venujú psychológovia, socioterapeuti. Popritom bežia praktické tréningy, ako nosiť kávu, ako ju pripravovať, aký máme sortiment.

SkryťVypnúť reklamu

Paralelne robia sociálni pracovníci prvú hĺbkovú analýzu ich sociálnej situácie: čo bude treba riešiť, aby mohli vôbec nastúpiť do zamestnania a aby si ho udržali a mohli splácať dlhy.

Po troch mesiacoch vyberieme troch, ktorí majú na rok garantovaný pracovný pomer. Nemusí to byť presne 12 mesiacov. Ak niekto ešte potrebuje na doriešenie svoje situácie ešte dva-tri mesiace, podporíme ho.

Otvoriť kaviareň nie je lacná záležitosť. Koľko to celé stálo?

Je to veľmi náročné, či už licenčne, byrokraticky, nákupom interiéru, vybavenia. Časť peňazí sme získali z dvoch percent, ďalšiu – zhruba 65 percent od nadácií, najmä od dvoch veľkých. Firmy alebo jednotlivci si u nás mohli kúpiť za tisíc eur stolík, majú na ňom svoje označenie.

Takto sme si zabezpečili 15-tisíc eur. Rekonštrukcia priestorov a spustenie kaviarne nás stáli 65-tisíc eur. Mnoho vecí sme získali ako barter. Na rekonštrukciu sme zamestnali ľudí bez domova spolu s klasickou komerčnou firmou.

SkryťVypnúť reklamu

Len v Bratislave žije okolo štyritisíc bezdomovcov. Poskytlo nejaké prostriedky mesto alebo štát?

Nič.

Prečo? Nežiadali ste o podporu?

Mesto či mestské časti v tom čase, ale ani dnes nemajú vybudovanú štruktúru, ako financovať takéto projekty. Mestské časti prispievajú na takéto projekty sumou od 100 do 500 eur.

Kaviareň funguje dva roky. Koľkým ľuďom poskytla nový štart?

Z prvej trojice robí už vyše roka jeden pán v stavebnej firme ako robotník. Už nie je na ulici, má zamestnanie, priateľku, ktorá má deti, spolu sa o ne starajú. Druhý pán robí pokladníka vo veľkej sieti potravín, snaží sa dosplácať svoje dlhy a získať nárok na dôchodok.

Tretí človek z prvej vlny u nás ostal pracovať na pozícii bežného zamestnanca a riešime, čo s ním bude ďalej. Chceli by sme totiž urobiť aj nadstavbu Dobre &Dobré, malé pobočky stánkového charakteru. Ľudia v tom integračnom programe budú mať zdieľaný podiel, okrem mzdy dostanú percento z výnosov.

SkryťVypnúť reklamu

A ďalší ľudia, ktorí tu pracovali v tomto roku?

Dvaja bojujú so závislosťou. Uvedomili si, že závislosť sa nedá spojiť s prácou. Teraz nastúpili na liečbu, čo je pre nás tiež veľký úspech. Keď ukončia liečbu, môžu sa sem vrátiť. Do februára tu preto bude len jeden človek bez domova a jedna pani, ktorá nám pomáha s upratovaním.

Ako vznikol názov projektu Dobre&Dobré?

Spolupracujeme so spriatelenou reklamnou agentúrou. Dali sme jej zadanie v tom zmysle, že má tu byť dobre a to, čo robíme, je dobré. Tak to vzniklo. Keď nám volajú ľudia, pýtajú sa: Dobrý deň, dobre som sa dovolal do Dobre&Dobré? My odpovedáme? Áno, dobre. Takže je to aj slovná hračka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 891
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 23 508
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 494
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 996
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 577
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 173
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 086
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 072
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Saudi plánujú zvýšiť ťažbu.


TASR 2
Nákladný vlak prevážajúci osobné automobily stojí na trati počas celonárodného výpadku.

Mnohé podniky museli prerušiť výrobu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sankcie sú namierené voči piatim obchodným spoločnostiam.


SITA 1
Jadrová elektráreň Dukovany.

Vláda schválila spôsob financovania dostavby projektu.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 891
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 23 508
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 494
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 996
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 577
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 173
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 086
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 072
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu