Ekonómia nie je len o číslach a únavných matematických výpočtoch. Ekonómia je aj o každodenných udalostiach a ľuďoch, ktorí sa snažia urobiť tento svet lepším miestom na život.
Vyskúšajte svoje vedomosti z ekonómie v našom kvíze.
Priemyselná revolúcia (čiastočné synonymum je industrializácia) je proces základnej zmeny v oblasti výroby nástrojov, ktorý umožnil prechod od manufaktúry, založenej na ručnej práci, ku kapitalistickej továrni. Začala sa v roku 1760 v textilnom priemysle. Zásahom do manufaktúrnej výroby zmenila demografickú štruktúru krajiny. Ľudia sa presťahovali do miest, kde dokončili ohradzovanie.(Wikipédia)
Karl Marx bol nemecký filozof, ekonóm, historik, novinár, ideológ robotníckeho hnutia. Spoločne s Friedrichom Engelsom rozpracoval koncepciu materialistického poňatia dejín, teda dejín založených na ekonomických zákonoch. Vo svojich teóriách sa snažil dokázať, že v spoločnosti je prítomný verejný konflikt, ktorý sa dá odstrániť iba nastolením komunistickej spoločnosti, predovšetkým na základe zrušenia súkromného vlastníctva a spoločenských tried.
Táto teória tvrdí, že krajina (ekonomika) sa bude špecializovať na výrobu tých tovarov, pri ktorých výrobe dosahuje vyššie komparatívne výhody ako partnerská krajina. Každá krajina sa bude špecializovať na produkciu takého tovaru, ktorý dokáže vyrábať za porovnateľne nižšie náklady.
Trhová rovnováha (angl. market equilibrium, E) je stav, kedy sa dopyt rovná ponuke. Inými slovami je to stav, keď dobrovoľne ponúkané množstvo tovaru sa rovná dobrovoľne dopytovanému množstvu.
Ako sa volá najstaršia banka na svete, ktorá stále slúži?
Renesančnú banku Monte dei Paschi di Siena založili predstavení talianskeho mesta Siena ešte v roku 1472 a čoskoro expandovala aj do iných destinácií. Po zjednotení Talianska v 19. storočí začala pôsobiť na celom Apeninskom polostrove. Už v tých časoch ako prvá v Taliansku začala ponúkať hypotekárne úvery. Postupne otvárala pobočky aj v zahraničí. Po nástupe celosvetovej finančnej krízy sa banka dostala do problémov pre zlé obchody.
Čo je na obrázku?
Európska centrálna banka so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom
Európska centrálna banka (ECB) je centrálnou bankou 19 krajín Európskej únie, ktoré prijali euro. Jej sídlo je vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku a pracuje v nej viac ako 2 500 zamestnancov.
Ktorá z možnosti zodpovedá princípu „Baťových cien“?
Veľká hospodárska kríza bola celosvetová ekonomická kríza, ktorá začala obrovským prepadom akcií na americkej burze New York Stock Exchange, 24. októbra 1929 a trvala až do polovice 30. rokov 20. storočia. Všeobecne sa za rok konca krízy považuje 1933, no tento údaj sa v mnohých krajinách líšil.
Najtvrdší dopad mala v Spojených štátoch amerických, Kanade, Nemecku, Poľsku, Česko-Slovensku a Holandsku, značne postihnuté boli aj štáty Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Japonsko.
Zasiahnuté boli mestá po celom svete, hlavne tie, ktoré boli zamerané na ťažký priemysel. Výstavba v podstate v Spojených štátoch a ostatných krajinách úplne zastala. Farmári a vidiecke oblasti trpeli kvôli pádu cien úrody o 40 až 60 %. Pravdepodobne najťažšie boli zasiahnuté banícke a drevárske oblasti, pretože v nich ostro poklesol dopyt a existovalo málo alternatívnych ekonomických aktivít. (Wikipédia)