BRATISLAVA. Nákupy čínskych spoločností vo svete rastú závratným tempom. Vyplýva to z dát, ktoré zverejnila agentúra Bloomberg.
Čínske obchody naštartovala potreba surovín pre čínske oceliarne, ale apetít postupne rástol a krajina zistila, že jej nestačí len rast ťahaný domácou spotrebou, ale že potrebuje aj investovať.
V roku 2016 dosiahli čínske investície vo svete 245,6 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rokom 2015 ide o nárast o 145 percent.
Bloomberg pomenúva ekonomiku založenú napríklad na čínskej oceli ako starú ekonomiku a investície do zahraničia ako novú ekonomiku. A práve na tú novú sa krajina začala vo väčšom zameriavať na prelome rokov 2013 až 2014.
Investície do nových odvetví
Postupom času sa zmenili aj aj firmy či odvetvia, do ktorých sa Čína rozhodla investovať. Ešte v roku 2013 sa primárne zameriavala na austrálske podniky na získavanie železnej rudy. Ďalej na výrobcov energie z Kanady a na medené bane v Afrike.

Teraz čínski súkromní investori obrátili svoju pozornosť na iné transakcie. Skupujú aktíva, ako je taliansky futbalový klub (AC Miláno) či francúzske módne domy. Investičná skupina CEFC, ktorá má mať podľa médií väzby na čínsku armádu, sa zase zameriava skôr na technológie.