BERLÍN. Nemecká vláda chce zaviesť výnimku z povinnosti vyplácať minimálnu mzdu. Týkala by sa migrantov, ktorí musia na vykonávanie svojej práce v Nemecku získať dodatočnú kvalifikáciu. S odvolaním sa na interný dokument ministerstiev práce, financií a školstva o tom v pondelok (2. januára) informoval denník Süddeutsche Zeitung.
Minimálnu mzdu by nemuseli zamestnávatelia podľa dokumentov vyplácať tým utečencom a imigrantom, ktorí musia získať dodatočnú kvalifikáciu, aby im úrady v Nemecku uznali výučný list získaný v zahraničí. Práve na dobu získavania dodatočných praktických vedomostí a skúseností priamo v podniku by sa vzťahovala výnimka zo zákona o minimálnej mzde.
V týchto prípadoch by zamestnávatelia mohli imigrantom vyplácať iba sumu, ktorá zodpovedá tej, ktorú dostávajú učni na praxiach. Minimálna mzda sa od začiatku tohto roka zvýšila z 8,50 eura na 8,84 eura za hodinu.
Ako príklad, kedy by zamestnávatelia nemuseli vyplácať minimálnu mzdu, uvádza vládny dokument sýrskeho stolára, ktorý absolvuje deväťmesačnú prax, pretože mu k uznaniu sýrskeho vyučenie v Nemecku chýba práve deväť mesiacov.
Zväz nemeckých zamestnávateľov (BDA) sa vyslovil proti zvláštnym výnimkám pre utečencov a prisťahovalcov. Podľa neho by mala výnimka v prípade nutnosti doplnenia praktických vedomostí potrebných pre výkon zamestnania platiť pre utečencov i nemeckých občanov.
Naproti tomu Zväz nemeckých odborov (DGB) sa stavia proti akýmkoľvek výnimkám z minimálnej mzdy. Zamestnávatelia podľa neho už teraz využívajú utečencov, ktorí "ešte nepoznajú svoje práva", ako lacnú pracovnú silu.