BRATISLAVA, TOKIO. Mladá, 24-ročná Japonka Matsuri Takahashi, absolvovala poprednú japonskú univerzitu, po škole začala pracovať v reklamnej agentúre Dentsu.
Pracovala stovky hodín nadčasov, domov z práce sa vracala často až o piatej hodine ráno.
Množstvo nadčasov sa postupne začalo prejavovať na jej zdravotnom stave. Začala trpieť depresiami a nakoniec počas vianočných sviatkov v roku 2015 spáchala samovraždu - vyskočila z okna ubytovne pre zamestnancov. Informoval o tom web BBC.
Samotnú spoločnosť - firmu Dentsu - začalo pre samovraždu zamestnankyne vyšetrovať aj tamojšie ministerstvo práce. Na jeseň vlaňajšieho roka úrad rozhodol, že smrť mladej ženy spôsobila prepracovanosť.
"Je to niečo, čo sa nikdy nemalo stať. Je nám ľúto, že sme tomu nemohli zabrániť," povedal šéf agentúry Dentsu Tadashi Ishii tesne pred koncom roka 2016. Tadashi Ishii sa rozhodol z postu šéfa spoločnosti rezignovať.
Ministerstvo práce vyjadrilo podozrenia, že firma mladú ženu nútila k nadčasom, prípadom sa podľa denníka The Japan Times bude po novom zaoberať aj polícia.
Smrť z prepracovania nie je pritom v Japonsku novinkou. Tento fenomén má aj svoj špeciálny názov - karoši.
Japonská vláda dokonca vypracovala aj štúdiu, podľa ktorej čelí riziku prepracovania, ktoré môže vyústiť smrťou, až dvadsať percent zamestnancov.