BRATISLAVA. Na úniky mozgov upozorňujú odborníci v poslednom období čoraz častejšie. Problém sa stáva čoraz vypuklejší a Slovensku môže v budúcnosti spôsobiť nemalé problémy.
Za posledných 15 rokov odišlo zo Slovenska približne 300-tisíc ľudí. V prepočte to je päť percent obyvateľstva. Viac ako polovica ľudí, ktorá odišla, mala menej než 30 rokov, prevažne išlo o absolventov vysokých škôl. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Najmä lekári
O tom, koľko ľudí reálne odišlo zo Slovenska, sa v súčasnosti presné štatistiky nevedú. Odborníci preto vychádzajú zväčša z dát štatistického úradu či infostatu. Tie však nie sú veľmi presné, založené sú na ohlasovaní trvalého pobytu. Vládni analytici teraz zverejnili nové, presnejšie čísla, ktoré sú založené na údajoch o existencii zdravotného poistenia z centrálneho registra poistencov.
„Na rozdiel od trvalých pobytov, ktorými sa riadia oficiálne štatistiky sčítania obyvateľstva, pri zdravotnom poistení existuje finančná motivácia nahlasovať dlhšie pracovné a študijné pobyty mimo krajiny a opätovne sa prihlasovať pri návrate na Slovensko,“ zdôvodňuje IFP v komentári.