BRATISLAVA. Pravidelné januárové zvyšovanie dôchodkov by sa malo zmeniť. Hoci štát plánoval, že sa v roku 2018 budú penzie zvyšovať už len podľa toho, ako narastú ceny, nakoniec ustúpi.
Hľadá iný spôsob, ktorý by dôchodcom priniesol viac peňazí. Možností je niekoľko, inú predstavu má štát a inú dôchodcovia a ekonómovia.

Pridať mohli aj nulu
Už päť rokov sa v zákone píše, že dôchodky sa od januára 2018 budú valorizovať len o takzvanú dôchodcovskú infláciu. Inými slovami, ak narastú ceny tovarov a služieb, ktoré dôchodcovia najviac využívajú, porastie im aj dôchodok.
Valorizovať sa malo o isté percento, nie o pevnú sumu. Ak by sa dôchodky zvyšovali o dve percentá, ľuďom s 300-eurovou penziou by narástla o šesť eur a ľuďom s 1000-eurovou penziou o 20 eur. Solidarita medzi dôchodcami sa už ďalej nemala prehlbovať.
“„Hry na to, či inflácia je, alebo nie je, nám urobili strašne veľa škody."
„
Nakoniec bude všetko inak, otvorene hovoria politici. Na Slovensku posledné tri roky ceny nestúpali a nulová inflácia by dôchodcom priniesla aj nulové zvyšovanie penzií.
Prognózy Inštitútu finančnej politiky aj bankových analytikov síce hovoria, že v roku 2017 už ceny majú narásť o jedno percento, no otázne je, či sa to skutočne stane a kedy. Aby dôchodky v budúcom roku narástli, museli by sa ceny zvýšiť už v prvom polroku.
„Pre nás je nepredstaviteľné, aby sa valorizácia hýbala okolo nuly. Krajine sa darí, máme trojpercentný rast ekonomiky, musíme sa s dôchodcami podeliť. Veď aj my raz budeme dôchodcami,“ hovorí štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna z Mosta-Híd, prečo chce štát meniť systém, ktorým sa dôchodky zvyšujú.