BRATISLAVA. Spoločnosť Váhostav dostala pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie za nesprávne údaje v registri skutočných vlastníkov firiem.
Váhostav sa nechal do registra zapísať 19. novembra 2015. Neuviedol mená skutočných vlastníkov, namiesto toho nechal zapísať troch členov predstavenstva materskej firmy.
Zákon takýto postup umožňuje v prípadoch, keď nikto nemá na firmu väčší než 25-percentný vplyv, resp. 25-percentný podiel zo zisku, alebo skutočný vlastník sa nedá určiť.
Úrad pre nesprávne údaje v registri však Váhostav začiatkom tohto roka pokutoval. Pokutu pre firmu potvrdil aj hovorca úradu Ján Mažgút.
Rozhodnutie nie je právoplatné, podrobnosti vrátane výšky pokuty preto nie sú známe. Zákon určuje, že v takýchto prípadoch môže byť sankcia desaťtisíc až jeden milión eur.
Denník SME sa o pokute pre Váhostav dozvedel z anonymného e-mailu, ktorý v noci z pondelka na utorok došiel do viacerých slovenských novín.

Široký sa priznal
Dnes už je v registri uvedené, že za Váhostavom oficiálne stojí Juraj Široký. Podľa zápisu firmu „ovláda iným spôsobom“ než je vlastníctvo alebo vymenovanie vedenia podniku.
Avšak jeho zapísanie do registra sprevádzajú nejasnosti.
V registri, ktorého údaje sú podľa zákona záväzné, je uvedené, že informácie o vlastníkovi boli aktualizované naposledy 19. novembra 2015, teda v deň, keď bol Váhostav prvýkrát zapísaný do evidencie. Vtedy však na základe výpisu, ktorý ma SME k dispozícií, ešte Široký Váhostav neovládal.
Kedy a ako bol zápis zmenený a či to súvisí s pokutou pre podnik, alebo o zmenu údajov požiadal samotný podnik, nie je nateraz známe.
Váhostav sa ohradil
Váhostav sa proti zverejneniu pokuty ohradil. "Je zarážajúce, že z takej inštitúcie, ako je ÚVO, sa informácia o uložení pokuty, ktorá nie je zatiaľ nikde zverejnená, dostane skôr k novinárom ako k samotným účastníkom konania," reagoval hovorca stavebnej firmy Váhostav Tomáš Halán.
Firme podľa neho nebolo do dnešného dňa doručené rozhodnutie úradu. Ďalšie kroky podnik zváži po doručení, preštudovaní a zanalyzovaní rozhodnutia.
Váhostav nepovedal, či o zmenu údajov požiadal sám, no zo stanoviska firmy vyplýva, že Široký sa stal vlastníkom podniku nedávno a podľa zákona treba takúto zmenu nahlásiť ÚVO.
„V čase, keď pán Široký dal vyhlásenie (že nie je vlastníkom Váhostavu, pozn. red.), bolo pravdivé a vplyv vo Váhostave získal neskôr,“ povedal hovorca podniku Tomáš Halán. Po zmene tohto stavu potom Váhostav požiadal o zmenu zápisu v registri.

Schránkové firmy
Široký doteraz nikdy priamo nepotvrdil, že vlastní spoločnosť Váhostav. V jeho orgánoch spoločnosti však dodnes sedí on aj jeho syn Juraj.
Úrad pre verejné obstarávanie tak svojím rozhodnutím vyslal signál, že neakceptuje situáciu, keď sa skutoční vlastníci schovávajú za spleť schránkových firiem.
Formálna vlastnícka štruktúra Váhostavu je dodnes neprehľadná. Podnik na základe posledných verejne dostupných údajov k 31. decembru 2015 formálne patril pod holding Druhá strategická. Ide o slovenskú vetvu Harvardských investičných fondov, ktoré v 90. rokoch vytunelovali Viktor Kožený a Boris Vostrý.
Podľa rozhodnutia Vrchného súdu v Prahe im s niektorými transakciami pri vyvádzaní majetku do cudziny pomáhal aj Široký, jeho vyšetrovanie zastavila slovenská prokuratúra.

Samotná Druhá strategická síce je kótovaná na Burze cenných papierov v Bratislave, ale významnú časť jej akcií vlastnia schránkové firmy z Nového Zélandu. Za nimi vystupujú biele kone.
Tri zo šiestich novozélandských schránok, ktoré sa objavovali v pozadí Váhostavu, boli z tamojšieho obchodného registra vymazané v rovnaký deň – 21. júna 2016, keď už na ÚVO bežalo preverovanie stavebnej firmy. Kto je teda momentálne formálnym vlastníkom podniku, sa nedá dopátrať z verejne dostupných údajov.
Rozhodnutie UVO môže ukázať ďalšie vzťahy a spoločnosti, ktoré sa spájajú so Širokým.
Za novozélandské schránkové firmy, ktoré nepriamo vlastnili Váhostav, totiž vystupoval Geoffrey Peter Cone. Ten istý človek vlastní aj firmu Carterton Springs Healthcare Limited, ktorá bola spolumajiteľom záchranárskej firmy Falck.
Už v roku 2009, teda pred vstupom Carterton Springs do Falcku, napísal týždenník Trend, že „trhom sa napríklad začali šíriť informácie, že o vstup do najsilnejšej záchranárskej firmy (Falck) na Slovensku má záujem podnikateľ Juraj Široký“.
Stíhanie za krivú výpoveď nehrozí
Juraj Široký pritom vlani v apríli zaprel vlastníctvo Váhostavu aj na súde. „Nie som vlastníkom Váhostavu ani som nikdy nebol, stále je to spoločnosť, ktorá je verejne známa, to dobre viete.“
O tom, že by Váhostav ovládal cez reťazec firiem, na súde nič nepovedal.
Halán z Váhostavu povedal, že staršie vyjadrenie, že Široký nevlastní Váhostav, nie sú v rozpore s terajším stavom, keďže oligarcha získal vplyv na podnik „neskôr“.