BRATISLAVA. Ľuďom, ktorí poberajú invalidný dôchodok a ich zdravotný stav sa nijako nezmenil, sa už v budúcom roku môže stať, že prídu o penziu.
Sociálna poisťovňa navrhuje, aby sa zmenilo percentuálne ohodnotenie niektorých diagnóz, od ktorého závisí, či človeka vyhlásia za invalidného a či dostane dôchodok.
Dôvodom je, že sa hodnotenie diagnóz výraznejšie nemenilo už trinásť rokov a neodráža pokrok v medicíne, tvrdí poisťovňa.

Hľadajú podporu
„Chceme, aby sa jednoznačne dalo určiť, pri ktorej diagnóze je aký pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Výsledkom toho bude, že sa pri niektorých ochoreniach zvýši a pri niektorých zníži percento tohto poklesu,“ vysvetľuje Veronika Majtánová, riaditeľka odboru lekárskej posudkovej činnosti Sociálnej poisťovne.
Ako príklad uvádza ľudí, ktorí majú vysoký tlak tretieho stupňa. V súčasnosti im môže posudkový lekár vydať rozhodnutie, že majú oproti zdravým ľuďom 75 až 90-percentné obmedzenie v práci. Tento interval je presne napísaný v zákone o sociálnom poistení. Človek sa teda automaticky stáva plným invalidom, plná invalidita sa totiž začína pri prekročení 70 percent.
Sociálna poisťovňa však tento interval chce znížiť, a to na 50 až 80 percent. Znamená to, že nie každý, kto bude mať diagnostikovaný vysoký tlak tretieho stupňa, získa plnú invaliditu, na tú by musel mať viac ako 70 percent.