Často zverejňujete analýzy, ktoré kriticky poukazujú na to, že Slovensko má problémy. Naposledy to bolo ohľadom úniku mozgov do zahraničia. Prečo práve táto téma?
"Pre nás na ministerstve financií je to dôležitá téma z pohľadu udržateľnosti verejných financií. A v súčasnosti už máme kvalitné dáta, vďaka ktorým sa na ňu vieme konečne pozerať komplexne. Okrem toho je únik mozgov celospoločenský problém a máme potrebu o ňom hovoriť celej spoločnosti."
Čo vám z analýzy úniku mozgov vyplynulo?
"Dôležité je, že vôbec prvýkrát sa na tvrdých dátach ukázalo, koľko Slovákov skutočne odchádza do zahraničia. Dôležitá informácia je, že tých 300-tisíc Slovákov, ktorých sme identifikovali na základe zdravotného poistenia, sú ľudia, ktorí do zahraničia odchádzajú na dlhodobo, za štúdiom alebo za prácou. A stále toto číslo nezahŕňa tých, ktorí za prácou dochádzajú denne alebo na týždňovky."

Koľko je takých ľudí, ktorí odchádzajú?
"Približne 150-tisíc ľudí pracuje v zahraničí do jedného roka. Dnes nevieme povedať, či sa tieto dve skupiny ľudí prekrývajú. Ak by medzi nimi nebol prienik, hovoríme až o 450-tisíc Slovákoch za hranicami."
Čo pre Slovensko znamená, že toľko ľudí odchádza za prácou do zahraničia, či už krátkodobou, alebo dlhodobou?
"Slovensko bude mať problém so starnúcim obyvateľstvom. Tento problém je na Slovensku podľa Európskej komisie najvypuklejší v rámci celej Únie a práve pre emigráciu sa bude ešte prehlbovať."
Aké sú dôvody ich odchodu?
"Štúdia nevysvetľuje dôvody, prečo ľudia odchádzajú. Na to by sme sa museli pýtať sociológov.
Ale zo štúdie, ktorú vlani vydal Medzinárodný menový fond, sa dá predpokladať, že jedným z dôvodov na migráciu ľudí zo strednej a východnej Európy je aj kvalita verejného života, kvalita inštitúcií."
Prečo sa štát doteraz na tieto čísla nepozrel?
"Je to otázka analytickej kapacity. My sme spojili údaje z poistenia aj so školskými dátami, nie je to jednoduché zadanie."
Čo sa teraz deje s analýzou? Posunuli ste ju vyššie? Budú sa výsledkami zaoberať ministerstvá?