Treba si urobiť poriadok vo financiách a viac pozerať do budúcnosti. Skúsenosti ukazujú, že na stále obľúbených bankových vkladoch sa zarobiť nedá. Dôležité je tiež, aby sme nemali veľké oči a stádovito neinvestovali podľa toho, čo bolo výhodné včera.
Investičné správanie Slovákov je podľa ukazovateľov Národnej banky Slovenska a z pohľadu poradcov takmer katastrofa. Približne polovica úspor, ktoré máme vo fondoch a v bankách, je dnes uložená v nízko úročených bankových produktoch. Stále staviame na terminovaných vkladoch, bežných účtoch a peňažných alebo depozitných fondoch.
Priepastný rozdiel vo vyspelej Európe
V tom, ako by mohli byť Slováci bohatší, má celkom jasno Maroš Ďurik, ktorý je partnerom spoločnosti Across Private Investments. Na Slovensku pôsobí už pätnásť rokov. Hodnota majetku, ktorú v súčasnosti spravuje, dosahuje viac ako 200 miliónov eur.
„Ďalšia tretina finančných úspor je umiestnená na terminovaných vkladoch s dlhšou splatnosťou alebo v dlhopisových fondoch. Zhruba deväťdesiat percent úspor Slovákov je uložených v konzervatívnych investíciách, ktoré im počas roka takmer nič nezarobili. Predpokladáme, že preto v roku 2017 zarobia to isté alebo ešte menej,“ vysvetľuje M. Ďurik.
“Štruktúra rozloženia majetku je jednou z hlavných príčin, prečo Slováci bohatnú pomalšie ako zvyšok vyspelej Európy.
„
Mnohé bankové produkty sú zdaňované zrážkovou daňou. Čistý výnos je teda ešte nižší, ako ukazujú už aj tak neslávne čísla.
„Ak si porovnáme správanie Slovákov s bohatšími investormi, napríklad s dolárovými milionármi v Európe, vidíme priepastný rozdiel. Obozretní ľudia z vyspelých krajín majú v hotovosti k dispozícii len približne dvadsať percent investícií. Slováci päťdesiat. Vo fixných výnosoch majú milionári okolo dvadsať percent, Slováci zhruba jednu tretinu. Táto štruktúra rozloženia majetku je jednou z hlavných príčin, prečo Slováci bohatnú pomalšie ako zvyšok vyspelej Európy,“ vysvetľuje odborník.