Cez softvér COrvus ružomberská organizácia sprístupňuje moderné mobilné zariadenia aj ľuďom, ktorí sa ich zo začiatku báli. Vďaka originalite svojho riešenia vyhrala nedávno Impact Inkubátor 2016 v kategórii Technology for Good (Technológie pre dobro).
Tento príbeh sa začal pred siedmimi rokmi v Ružomberku, kde založili neziskovú organizáciu Stopka a neskôr aj čajovňu.
Zišli sa tam piati kamaráti so zrakovým postihnutím a spočiatku robili rôzne vzdelávacie kurzy zamerané na environmentálnu výchovu. Každý pochádzal z iného kúta Slovenska.
“Nevidiaci človek je rovnaký ako vidiaci. Jednému vyhovuje menší mobil, inému väčší. Jeden chce také funkcie, druhý onaké. Nechce len ten jeden druh, ktorý preňho majú...
„
V Ružomberku sa vraj stretli preto, aby to mal každý rovnako ďaleko. Ďalším dôležitým bodom v tomto príbehu bol rok 2012.
Vtedy totiž vyrobili posledný mobilný tlačidlový telefón s operačným systémom Symbian, ktorý umožňoval ovládať ho aj slabozrakým a nevidiacim.
Zrakovo postihnutí si ich v tom čase kupovali do zásoby.
Tlačidlové telefóny však pomaly vytláčajú smartfóny. A žiaden inteligentný telefón, ktorý by bol taký ústretový k nevidiacim ako spomínaný tlačidlový, dosiaľ neexistuje.

Čo vidiaci nevidí
Ako uľahčiť život slabozrakým a nevidiacim tak, aby mohli jednoducho ovládať smartfóny, písať esemesky, e-maily, surfovať na internete a využívať čo najviac jeho funkcií?
Na prispôsobených počítačoch to robiť vedia, ale smartfón nemá klávesnicu s Braillovým písmom. Vidiacemu človeku zvyčajne ako prvé napadne – veď smartfón by sa dal ovládať hlasom. Lenže zrakovo postihnutí z vlastných skúseností vedia, že tento spôsob je zatiaľ značne nespoľahlivý.
„Znie to lákavo, ale my vieme, že ovládanie hlasom nefunguje optimálne. Pridanou hodnotou nášho tímu je, že takmer všetci sme zrakovo postihnutí alebo nevidiaci,“ vysvetľuje Roman Martinovič ako zástupca neziskovej organizácie Stopka, ktorá produkt COrvus vyvíja.
“Cez ich softvér musí byť zrakovo postihnutý používateľ schopný využiť všetky super funkcie, ktorými sa dnešné smartfóny chvália.
„
„Vieme si efektívne vyhodnotiť, čo dáva zmysel. Niektoré veci z pohľadu vidiaceho vyzerajú skvele, ale my vieme, že to tak nie je. Diktovanie príkazov hlasom je jedna z nich. Potrebujete pripojenie na internet a ticho v miestnosti, no aj tak má rozpoznávanie hlasu pomerne veľkú chybovosť. Navyše, v bežných situáciách ideálne podmienky nemáte zaručené. A čo potom, ak vám vypadne internet a vy si potrebujete zatelefonovať? Podobne sú na tom aj iné aplikácie, ktoré robia vidiaci pre nevidiacich,“ tvrdí Roman. Ako príklad uvádza problém rozoznávania farieb.
„V praxi zatiaľ nie je spoľahlivo využiteľné, pretože fotoaparáty v smartfónoch ešte nie sú na takej vysokej technickej úrovni, aby boli úplne presné. Výsledkom rôznych snažení je, že na svete máme mnoho hračiek, ktoré vytvorili vidiaci pre nevidiacich.“
Vývoj ide dopredu, sú to zaujímavé pokusy, ale zatiaľ viac hračky ako skutočne využiteľné systémy.
Čo je COrvus
Inovatívne technologické riešenie, ktorého cieľom je efektívnym spôsobom sprístupniť dotykové telefóny s operačným systémom Android nevidiacim a slabozrakým používateľom. Základ tvorí špeciálne, plne ozvučené prostredie navrhnuté podľa potrieb zrakovo postihnutého človeka. Operácie v tomto prostredí sú aj bez použitia zraku veľmi jednoduché a rýchle. Nie je podstatné, kde používateľ na displej ťukne, ale aký ťah na ňom vykoná. Corvus je po latinsky havran. V prírode je považovaný za jedného z najinteligentnejších vtákov, ktorý sa dokáže naučiť aj hovoriť. Podľa tvorcov je smartfónová aplikácia, ktorá je po ňom pomenovaná, spojením inteligencie a hlasu.