Na výrobe hudobného nástroja postavil úspešnú firmu, ktorá je dnes známa aj ďaleko za hranicami. Nielen pre dômyselnú ručnú prácu, ale aj výnimočný prístup k výrobe a podnikaniu, ktorý je v dnešnom svete čoraz väčšou vzácnosťou.
V malej dielni v Sliači neďaleko Zvolena vznikajú osobité hudobné nástroje, ktorých zvuk dokáže upokojiť aj inšpirovať. Hoci korene kalímb treba hľadať v ďalekej Afrike, bývalému učiteľovi Marekovi Bolfovi učarovali natoľko, že sa ich tóny rozhodol priniesť aj k nám.
Dlhých sedem rokov zdokonaľoval ich výrobu do očiam i ušiam lahodiaceho nástroja. Na tejto ceste kalimby pretvoril tak, aby si na nich dokázal zahrať skutočne každý, bez ohľadu na vek či zručnosti.
„Hudobné nástroje pre nehudobníkov“, ako ich sám nazval, tak dnes nesú posolstvo šírenia hudby medzi ľuďmi bez rozdielu. Sú zároveň stelesneným východiskom z bludiska, v ktorom sa pred rokmi ocitol.
„Bolo to po jednom koncerte v Bratislave. Konal sa v príjemnom prostredí kostola klarisiek, hudba sa v ňom krásne niesla, na záver ľudia spokojne zatlieskali a všetci sa rozišli domov,“ spomína 30-ročný Zvolenčan, ktorý dlhé roky sprevádzal hudobníkov na perkusiách počas koncertov.
V tú noc v roku 2008 sa navonok nič zvláštne nestalo. „Koncert sa vydaril, ja som si však pri balení nástrojov povedal, že s hudbou končím. Cítil som sa ako opica v cirkuse, ľudia na nás pasívne hľadeli, už ma to nenapĺňalo. Mňa v tom čase zaujímalo spájanie sa s ľuďmi, prežívanie nových podnetov. Cítil som, že potrebujem zmenu prístupu k hudbe – tak, aby sa do nej zapájali aj ostatní,“ hovorí.
Ku kalimbe cez krízu
Na hudbu nezanevrel, práve naopak, aj naďalej mu prinášala nesmiernu radosť, zrazu však nevedel, ako ďalej. Vtedy popri surfovaní po internete narazil na kalimbu a jednu si hneď objednal priamo z Afriky.