Talent na podnikanie sa dedí rovnako ako umelecký, najmä keď je podporený rozvojom rôznych zručností a návykov, ako sú spôsob narábania s financiami, obchodné taktiky, tvorivosť a odvaha v biznise. Rozvíjanie spoločne budovaného majetku je v podnikateľských rodinách horúcou otázkou. Ako teda na to?
V západných krajinách nebola tradícia rodinného podnikania prerušená érou rovnostárskeho socializmu, a tak mali tamojší biznismeni čas i početné príležitosti preniknúť do tajomstiev budovania rodinného majetku, ktorý v prípade dobrého manažmentu rastie spolu s biznisom – nielen preto, že si majiteľ vypláca väčší plat či podiel. A takisto biznis môže rásť vďaka rodinnému imaniu.
Tri riziká
Finančník Petr Frisch z poradenskej spoločnosti Pro Factum Consulting radí podnikateľským klanom po celej Európe, ako svoje zisky najlepšie investovať a preskupiť, aby rodina čo najviac benefitovala.

Hoci každý biznis i každú rodinu treba brať individuálne‚ predsa len sú isté spoločné zásady, ktoré sa vyplatí sledovať. Pri budovaní rodinného majetku rozlišuje konzultant tri hlavné skupiny rizík: trhové (vznik finančnej krízy), daňové (nové pravidlá‚ ako napríklad tie o „prepadnutí“ majetku z nepreukázaných, aj keď nie nelegálnych zdrojov‚ ktoré platia v susednej Českej republike od konca roka 2016) a osobné (úmrtie člena rodiny, spoločníka vo firme, dedičstvo či rozvod).