BRATISLAVA. Vláda by nemala hádzať celú zodpovednosť za plánované zvyšovanie cien energií na predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka.
Tvrdí to opozičné hnutie OĽaNO-NOVA, podľa ktorého za to môžu aj nominanti koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) a Smeru v orgánoch energetických firiem. Strany žiadajú o ich odvolanie.
Vedeli to skôr
Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) upozornila, že hlavným problémom pri nových cenách za elektrinu sú ceny za jej distribúciu. Tie však regulačný úrad neurčuje sám, ale na základe návrhu distribučných spoločností. Štát je pritom väčšinovým vlastníkom všetkých energetických spoločností na Slovensku, v každej má 51 % akcií.
"Manažérsku kontrolu síce vykonáva druhý akcionár, ale vláda má svojich zástupcov v orgánoch všetkých distribútorov energií. A preto my sa dnes pýtame, ako títo štátni nominanti zastupujú občanov a čo za svoje tisícové odmeny v dozorných radách a predstavenstvách vlastne robia? Zástupcovia štátu v podniku by museli byť hluchí a slepí, ak o pripravovanom zvyšovaní cien nevedeli," uviedla Remišová na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.
Dodala, že štát nominuje väčšinu členov dozornej rady a dvoch z piatich členov predstavenstva, a to tak materských firiem, ako aj distribučných spoločností.
Vládna koalícia sa podľa poslankyne nemôže tváriť, že o zvyšovaní cien nevedela. Distribučné spoločnosti totiž poslali návrh ÚRSO už v septembri, o cenách sa tak museli baviť už od leta.

Podávajú trestné oznámenie
Hnutie poukázalo na to, že na čele dozorných rád všetkých troch podnikov sú nominanti SNS. V spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) je to Eva Milučká, v Stredoslovenskej energetike (SSE) Karol Haťapka a vo Východoslovenskej energetike (VSE) Ján Dorkin.
"V dozorných radách a predstavenstvách týchto firiem nájdete desiatky štátnych nominantov. Máloktorý z nich by sa dal charakterizovať ako odborník na energetiku. Strany Smer a SNS majú v distribútoroch energií veľký vplyv a chaos okolo zdražovania elektriny a plynu je výsledkom zlej práce zástupcov štátu v týchto spoločnostiach," myslí si Remišová.
Predsedu SNS Andreja Danka a Smeru Roberta Fica preto hnutie vyzvalo, aby týchto ľudí z energetických podnikov stiahli a nahradili ich skutočnými odborníkmi. Odvolanie Holjenčíka podľa nich nestačí. Zároveň podávajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
SNS vyzvala na odchod Holjenčíka z čela ÚRSO v utorok (24.1.). Dôvodom je aktuálne zvyšovanie cien energií, ktoré národniari odsudzujú. Podľa Fica je táto otázka zatiaľ politicky otvorená a dorieši sa potom, ako sa vyrieši súčasná situácia ohľadom cien a preverí sa, ako k nej prišlo.
Fico: Štát nemá žiadne právomoci
Štát dnes nemá v energetických podnikoch napriek väčšinovému podielu žiadne právomoci, preto jeho nominanti nemohli ovplyvniť návrhy distribučných spoločností na zvýšenie cien energií, tvrdí premiér Robert Fico v reakcii na kritiku opozičného hnutia OĽaNO-NOVA.
"Keby štát reálne kontroloval tieto firmy, tak nikdy na Slovensku nie je problém s ničím. Uvedomte si, aké obrovské peniaze zo ziskov týchto spoločností tečú do rúk privatizérov, ktorí to dostali za nízku cenu a hlavne pri 49 % totálne kontrolujú celú firmu," upozornil Fico po rokovaní kabinetu.
Problém vidí v tom, že vláda Mikuláša Dzurindu (vtedy SDKÚ-DS) sprivatizovala tieto spoločnosti. "Prakticky ich úplne odovzdala do rúk zahraničných majiteľov s tým, že štát, bohužiaľ, nemá žiadnu kontrolnú ani riadiacu právomoc v týchto inštitúciách," dodal premiér.
Nevylučuje preto, že sa obráti na Ústavný súd alebo na medzinárodné inštitúcie s otázkou, či je možné obchádzať podstatu obchodného zákonníka a akcií. Počtu akcií by mal totiž podľa neho zodpovedať aj prístup ku kontrole. "Ak teda niekto má 51 % a nemôže v tej firme nič, ja si myslím, že je to legitímna otázka, či to je, alebo nie je v súlade s Ústavou SR," vyhlásil Fico.
Nesťažuje sa
Na postup zástupcov štátu v dozorných radách a predstavenstvách energetických spoločností sa predseda vlády nesťažuje. "Navyše som požiadal ministra hospodárstva, aby urobil stretnutie so všetkými štátnymi nominantmi, ktorých máme v týchto firmách, aby podstatne dôslednejšie minimálne sledovali, čo sa v týchto firmách deje," informoval.
Šéf rezortu Peter Žiga (Smer) má podľa neho preveriť, ako sa títo nominanti správali a ako sa budú správať v budúcnosti. "Ak zistíme nejaké pochybenia, tak títo ľudia budú jednoducho vymenení," uzavrel premiér.