BRATISLAVA. Ako to skutočne bolo s podujatím, na ktorom sa prezentovalo logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie? Na túto otázku už možno verejnosť odpoveď nikdy nedostane.
Podozreniami o netransparentnom vynakladaní peňazí, na ktoré poukázala bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková, sa totiž už parlamentný výbor zaoberať nebude.
Koaliční poslanci odhlasovali uzatvorenie kauzy. Dopomohol im k tomu člen Kotlebovej strany Ján Kecskés, ktorý síce podľa vlastných slov má pochybnosti o kauze Evka, napriek tomu neodišiel spolu s opozičnými poslancami. Tí chceli znefunkčniť výbor a dosiahnuť tak, že o kauze bude musieť rokovať ešte raz. Preto z rokovania odišli.
Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (nezávislý) požadoval, aby minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer) musel do 15 dní doložiť ďalšie dokumenty, o ktoré poslanci žiadali a minister im ich nedodal všetky. Medzi nimi požadoval aj mená a ponuky ostatných oslovených firiem.
Kauzu Evka tak môžu posunúť už iba polícia a Najvyšší kontrolný úrad.
Simon: Ministerstvo zavádza
Opoziční poslanci nie sú s výsledkom spokojní. Zsolt Simon (nezaradený) má pocit, že, ako povedal na výbore, šéfka sekcie ekonomiky na ministerstve zahraničných vecí Silvia Toldyová zavádza. Na stretnutí s poslancami podľa neho Toldyová tvrdila, že zmluvy nepodpisovala. V dokumentoch, ktoré ministerstvo zahraničných vecí nakoniec zverejnilo, však jej podpis je.
"Žiadam to doplniť do zápisnice, pretože z toho pre mňa vyplýva, že ministerstvo zavádza," hovorí Simon. Zvukový záznam zo stretnutia na ministerstve však neexistuje. Ostatní poslanci tvrdia, že si nie sú istí, čo presne tam o podpisovaní zaznelo.
Poslanec Peter Osuský (SaS) riešil zase postavenie ministerstva zahraničných vecí k poslancom, ktorí ho kontrolujú. Poslanci si totiž môžu veci pozrieť, ale nemôžu ich fotiť či kopírovať. Ide pritom o dokumenty s mnohými číslami, na ktoré si potom majú vytvoriť názor. Beblavý poukazuje na to, že im ministerstvo neposlalo všetky dokumenty, o ktoré poslanci žiadali.

Stratil dôveru
Miroslav Beblavý už pred časom tvrdil, že po preštudovaní dokumentov uňho stratil Lajčák dôveru. Dokopy poskytlo ministerstvo poslancom zhruba dvesto dokumentov. "Z toho 90 percent bola hlušina, z ktorej sme sa nič nedozvedeli," tvrdil Beblavý.
Ministerstvo totiž napríklad naďalej odmieta zverejniť, aké firmy súťažili s agentúrou Evka o zákazku.
Beblavý tvrdí, že zo zákona musí existovať opis procesu celého výberu, schvaľovací proces a zdôvodnenie výberu agentúry Evka spomedzi troch uchádzačov.
Musí tiež existovať dokument, v ktorom ministerstvo porovnáva ponuky a rozhoduje o tom, že vyberie Evku. Poslanci si ho pýtali, minister im ho ani napriek sľubom podľa Beblavého neposkytol.
