BRATISLAVA, KOŠICE. Druhý najväčší výrobca ocele na svete – čínska spoločnosť Hesteel Group je o niečo bližšie ku kúpe košických železiarní s 10-tisíc zamestnancami.
Súčasný majiteľ huty – americká United States Steel Corporation vo štvrtok podpísala s Hesteelom memorandum o porozumení, informovali vo štvrtok podvečer Hospodárske noviny (HN).
Podrobnosti nie sú známe. „K tejto téme sa nebudem vyjadrovať,“ reagoval pre HN hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.
United States Steel Corp. musí najprv predaj košickej huty oznámiť akcionárom, zatiaľ sa tak nestalo.
Je možné, že transakciu oznámi budúci týždeň v stredu 1. februára, kedy vedenie korporácie plánuje referovať o hospodárskych výsledkoch za vlaňajší štvrtý štvrťrok.

Čo znamená memorandum
Podpis memoranda podľa HN znamená, že Američania začali o predaji košického závodu exkluzívne rokovať s čínskym Hesteelom a Číňania začnú robiť hĺbkový audit (due diligence) podniku.
V skutočnosti podľa informácií denníka SME Hesteel už due diligence fabriky ukončil a to ešte vlani, pred podaním ponuky na prevzatie košického závodu.
Vo štvrtok podpísané memorandum garantuje len exkluzívne rokovania a vytvára čas na dohodnutie podrobností predaja firmy.
Hesteel Group ponúka za košické železiarne asi 1,4 miliardy eur, ďalšiu asi miliardu eur bude musieť investovať do modernizácie výrobných technológií, aby huta dokázala konkurovať iným európskym výrobcom.
Ponuku na prevzatie podniku podala aj česko-slovenská skupina Moravia Steel, ktorá vlastní Třinecké železárny, U. S. Steel vraj ich ponuku vo štvrtok definitívne odmietol.

Čínske štátne oceliarne
Hesteel Group je štátom vlastnená spoločnosť. Akcionárom je ľudová vláda provincie Hebei, ktorá sa nachádza na severe Číny.
Plný názov spoločnosti je Hebei Iron and Steel Group, používa sa skratka Hesteel Group alebo HBIS Group.
Hesteel vlani prevzal po U. S. Steel srbskú Železara Smederevo s asi päťtisíc zamestnancami, ktorú Američania sprivatizovali v roku 2003 a o deväť rokov neskôr ju spätne predali vláde za jeden dolár.
Hebei sa už priatelí s Prešovom
Na Slovensku začali byť aktivity provinčnej vlády vidieť už vlani.
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) vlani v lete lákala podnikateľov na obchodnú konferenciu do Tangshanu v provincii Hebei, 19. júna zas zástupcovia provinčnej vlády a lokálni podnikatelia navštívili Slovensko.
Provinčná vláda v Hebei v tom čase uzavrela memorandum „o priateľských výmenách a spolupráci“ s prešovskou župou.